Stock market response to changes in inflation, money supply and alternative investments
  1. Tez No: 15713
  2. Yazar: CÜNEYT DEMİRGÜREŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
HİSSE SENEDİ PİYASASININ ENFLASYON, PARA ARZI VE ALTERNATİF YATIRIM ARAÇLARINDAKİ DEĞİŞMELERE TEPKİSİ Bu araştırmada, 1986 -89 dönemine alt hisse senedi endeksi, işlem hacmi, enflasyon, para arzı, emisyon, Amerikan Doları ve Alman Markı kurları, altın fiyatları ve faiz hadlerine ait veriler regresyon analizi, ay bazında değişkenlerin hepsi kullanılarak, hafta ve gün bazında ise hisse senedi verileri, döviz kurları ve altın fiyatları kullanılarak incelenmiş, adı geçen değişkenlerin hisse senedi borsasına etkileri araştırılmıştır. İstanbul Hisse Senedi Piyasası getirilerinin ekonomik değişkenler ile önemli ilişkiler içine giremediği anlaşılmıştır. Aynı analizler, nominal değerler üzerinden tekrarlandığında önemli ilişkiler gözlenmiş, fakat bu ilişkilerin tahmin denklemlerinde kullanılması yüksek serisel korelasyon yüzünden sakıncalı görülmüştür. Elde edilen bulgular diğer hisse senedi borsaları için yapılan araştırmaların sonuçlan ile karşılaştırılmış ve İstanbul Hisse Senedi Piyasası sonuçlarının değişkenlerin işaretleri açısından tutarlı olmakla kaldığı ve diğer borsalardaki önemli ilişkilere ulaşamadığı gözlenmiştir. Yapılan analizlerde görülen tutarsızlıklar borsanın henüz yeni bir borsa olmasının yarattığı tecrübesizliğe ve sorunlara bağlanmıştır. Daha önce aynı borsa için yapılmış olan bir araştırma ile sonuçların kıyası sağlanmıştır. Ayrıca, İstanbul Hisse Senedi Piyasası endeksinin haftanın günleri ile olan ilgisi incelenmiş ve Pazartesi günlerinin ortalama getirişinin diğer günlerden fazla olduğu gözlenmiştir. Diğer hisse senedi piyasalarının tersine olan bu durumun nedeni borsalar arasındaki senet alım - satım ödemelerinde uygulanan yöntemlerin farklılığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
iv STOCK MARKET RESPONSE TO CHANGES IN INFLATION, MONEY SUPPLY & ALTERNATIVE INVESTMENTS In this thesis, stock market index, transactions volume, inflation, money supply, foreign currencies, gold values, and interest rates data, for the period 1986 - 1989, have been investigated monthly for all of the above variables, weekly and daily for the stock market data, foreign currencies, and gold, to find the effects of above variables on the stock market. It is found that Istanbul Stock Exchange does not show significant results in the relationship with economic indicators, when rates of returns are considered. Whenever the trends rather than rates of returns are used in the analysis, the significance of the results and coefficients of determination increase, however these relations cannot be used in forecasting equations due to high serial correlations. Comparisons of the findings, with the results of previous studies prepared for other markets, show that Istanbul Stock Exchange shows similar results whenever the signs are considered, however the significance of the results are so much lower than the other markets. The contradictions found in the analysis are related to the fact that the market is a newly established one. A comparison with a previous study on the same market is provided in the analysis. In addition, an intra-week seasonality analysis has shown that Mondays' mean return is higher than the other days of the week, in contrary to the lower returns in other markets. The reason underlying this finding is the difference in the method of payments in purchasing and selling stocks in these markets.