A Field study about the effects of contingent monetary rewards on intrinsic motivation, overal job satisfaction, and satisfaction with pay
- Tez No: 15712
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYAT KABASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu tez çerçevesinde, performansa başlı maddi ödüllerin, çalışanların yaptıkları işten aldıkları içsel tatmin üzerindeki etkileri, iki değişik is grubu için incelenmiştir. Bu iki iş grubu arasındaki -farklılık, birisi için alınan maddi ödüllerin yapılan işin içeriği ile doğrudan ilintili olması, diğeri için böyle bir ilişkinin söz konusu olmamasıdır. Buna ek olarak, performansa bağlı maddi ödüllerin çalışanların genel iş tatmini ve ücret tatmini üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Bu araştırmalarda iş grubu.farklılıkları göz önüne alınmamıştır. Yapılan işten sağlanan içsel tatmin, genel iş tatmini ve ücret tatminini ölçmek için bir anket hazırlanmıştır. Anket bu değişkenlerin yanı sıra, cevaplayanların motivasyonlarını ve demographic özelliklerini belirleyici sorular da içermektedir. Anket 63* ü performansa bağlı maddi ödül alan, 62' si ise maaşı dışında maddi ödül almayan toplam 125 kişi tarafından cevaplandırılmıştır. Araştırma bulguları, performansa bağlı maddi ödüllerin işten sağlanan içsel tatmin üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermektedir. Bu bulgu her iki iş grubu için de geçerlidir.Çalışmanın önemli bir sonucu ise performansa bağlı maddi ödül almayan kişilerin genel is tatminlerinin maddi performansa bağlı ödül alanlardan daha yüksek olmasıdır. Kişilerin, performanslarına bağlı olarak maddi ödül alıp almama tercihlerine göre yapılan incelemede ise, bu tür ödüller almamayı tercih eden ve gerçekte de maddi ödül almadan çalışanların genel is tatmininin diğer gruplara oranla çok daha fazla olduğu gözlenmiştir. Çalışmanın diğer önemli bir sonucu ise» başarıya bağlı maddi ödül almayı tercih eden tüm kişilerin, isinden aldığı içsel tatmini yüksek olan fakat ücretinden tatmin olmayan kişiler olmasıdır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT In the research reported here» effects of performance contingent monetary rewards on the intrinsic motivations of employees are investigated for two different task groups. These two tasks are different from the point of view that the monetary rewards are inherent to the one's content* whereas they constitute the exogenous consequence of the other task group. Additionally the probable effects of monetary rewards on overall job satisfaction, and pay satisfaction of the employees are investigated without task differentiation. A questionnaire is prepared to measure intrinsic motivation» overall job satisfaction, and pay satisfaction of the respondents. In addition some descriptive measures are, taken such as the motivational preferences and demographic characteristics of the subjects. Questionnaires are answered by a total of 125 respondents 63 of which are receiving contingent monetary rewards and 62 of which are not receiving any monetary rewards. Findings of the research show that there are not any effect of monetary rewards on the intrinsic motivation of the employees for either one of the two task groups.It is al bo found that overall job satisf action of the employees who do not receive contingent monetary rewards, are higher than that of those who receive contingent monetary rewards. Another finding is that those who do not prefer to have performance contingent monetary rewards and who actually do not receive such rewards, enjoy the greatest overall job satisfaction. One other important finding is that those who are intrinsically motivated, but however are not satisfied with their pays, prefer to receive monetary rewards which are contingent upon their performance»