Karpal tünel sendromlu hastalar ve normal bireylerde üst ekstremitede fleksör refleks incelenmesi
- Tez No: 157135
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BEYAZOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Ağrılı bir duysal uyaran uygulandığında ekstremitede fleksör kaslar kasılır ve böylece ekstremite uyarandan çekilir. Buna fleksör refleks (FR) denir. Fleksör refleks uyarımla indük- lenebilen ve stabil fizyolojik yanıtlar olan spinal reflekslerden biridir. Ağrı değerlendirilme sinde ve kantifiye edilmesinde diğer sübjektif yöntemlere göre daha güvenilir bir araç olarak kullanılabilir. Daha önce FR'le ilgili çalışmalar daha çok alt ekstremitede ve sağlıklı gönüllü lerde yapılmıştır. Üst ekstremitede ve FR'in etkilenebileceği hastalıklarda yapılmış az sayıda araştırma vardır. Bu tez çalışmasında toplumda en sık görülen tuzak nöropati olan karpal tünel sendromlu has talar ve kontrol grubunda II. parmak ve V. parmaktan duyma eşiği anahtar kabul edilerek ar tan şiddette elektriksel uyarım yapılıp TB, BB, EKR, FDS, APB ve İDİO kaslarından kayıt alındı. BB, TB ve EKR kaslarında FRY ve geç FRY elde edilme sıklığı diğer kaslara göre da ha fazlaydı ve elde edilen FRY ortalama süreleri daha uzun, ham ve rektifiye edilen FRY or talama amplitüd ve alanları daha büyüktü. KTS'lu hastalarda FRY parametreleri geç yanıt a- lınma yüzdesi dışında fark göstermemektedir. Ayrıca alam şiddeti artışıyla FRY elde edilme sıklığı, elde edilen ham ve rektifiye edilmiş FRY ortalama amplitüd ve alan değerleri artmak taydı. FRY elde edilmesinde KTS olup olmamasının, segmenter uyarımın istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturmadığı görüldü. Geç FRY yanıtı elde ediliş sıklığı ise KTS'lu hasta larda daha düşük bulundu. Sonuç olarak kayıt alman kaslar arasında en verimli, kolay ve güvenilir kayıtlama için seçil mesi gereken kaslar üst ekstremitede ağırlıkla proksimalde yer alan BB kası başta olmak üze re TB ve EKR kaslarıdır. FR klinik ya da deneysel amaçla kullanıldığında en iyi FRY'm oluş turabilen en düşük akım şiddetinden daha yüksek bir değer uygulanmalıdır. Klinik ve deney- 57sel araştırmalarda farmakolojik ya da nonfarmakolojik etkilerin takibinde akım şiddetinin 20 mA'den az olmaması gerektiği kanısına varılmıştır. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY By the application of a noxious stimulus to a limb, flexor muscles contract and move the limb away from the offending event. This is named as flexor reflex (FR). FR is one of the spinal reflexes having stable physiological responses and can be induced with stimulation.. FR can be used more reliably for pain quantification and assessment when compared with other sub jective methods. Previous studies of FR were mostly carried out on lower extremities of healthy volunteers. There exists only a few studies on studies of FR at upper extremities and on diseases that can effect FR. In this study on normal volunteers and volunteering patients with carpal tunnel syndrome we have elicited FR from triceps brachii (TB), biceps brachii (BB), extensor carpi radialis (EKR), flexor digitorum superficialis (FDS), abductor pollicis brevis (APB) and first dorsal in- terosseus (1DİO) muscles. Electrical stimuli were applied by increasing the intensity stepwise up to 24 fold of the percepted value to 2nd and 5th digits. Early and late flexor reflex re sponses (FRR) were elicited from BB, TB and EKR muscles more frequently than the other muscles. Same muscles yielded greater mean values for durations, amplitudes, and areas by measuring rectified and nonrectified responses. FRY parameters has shown no significant dif ference except the late ERR percentage. Also frequence of recorded FRY and the amplitude, area of the rectified and nonrectified responses were increasing by the level of the current intensity. Existence of CTS or segmenter stimulation didn't statistically effect the FRR count. Late FRR elicited from patients with carpal tunnel syndrome were less than late FRR of the control group. As a result for a productive, reliable and easy recording of FRR on upper extremity sequen tially BB, TB and ECR muscles which are taking part proximally must be chosen. On clinical 59or experimental studies a current intensity over the intensity that resulted with the best FRR must be used. In such studies for following up the pharmacological and nonpharmacological effects current intensity must be at least 20 mA. 60