Sağlıklı gönüllülerde lumbosakral korse kullanımının bel ve abdomen kas gücüne etkisi
The effect of lumbar orthosis on back and abdominal muscle strength in healthy volunteers
  1. Tez No: 157136
  2. Yazar: ÖZGÜR AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZLEM ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Lomber ortez kullanımının bel ve abdominal kas güçlerine olan etkisini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışma, prospektrf, randomize, kontrollü ve kör olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya bel ağnsı şikayeti olmayan ve fizik muayeneleri normal olan, yaşlan 22-40 arasında değişen 52 sağlıklı gönüllü alındı, çalışma 50 kişi ile tamamlandı. Çalışmaya alınan 52 sağlıklı gönüllü randomize olarak 2 gruba ayrıldı, iki grup arasında yaş, boy, vücut küle indeksi (VKI) değerleri arasında fark yoktu. Birinci grup (Grup 1) 28 gün boyunca günde 8 saat süreyle lumbosakral korse kullandı. İkinci grup (Grup 2) kontrol grubuydu. Çalışmaya alınan sağlıklı gönüllülerin başlangıçta ve 4 hafta sonra, modifıye schober ve el-parmak-zemin (EPZ) mesafeleri ölçüldü. Gövde kas güçleri Cybex NORM dinamometre ite izokinetik ve izometrik olarak değerlendirildi. Çalışma sonunda Grup 1'in 60°/sn ve 120°/sn açısal hızlardaki izokinetik fleksiyon ve ekstansiyon ölçümlerinde artış saptandı. 60°/sn ve 120°/sn açısal hızlardaki izokinetik ekstansiyon ölçümlerindeki artış istatistiksel olarak anlamlıydı. İzometrik fleksiyon ölçümlerinde değişiklik saptanmadı. İzometrik ekstansiyon ölçümlerinde ise istatistiksel olarak anlamlı olmayan artış saptandı. Grup 2'nin 60°/sn ve 120 °/sn açısal hızlarda izokinetik fleksiyon, 120°/sn izokinetik ekstansiyon ve izometrik fleksiyon ölçümlerinde başlangıca göre artış saptandı. Ama artışların hiçbiri istatistiksel olarak anlamlı değildi. 60°/sn izokinetik ekstansiyon ölçümünde değişiklik saptanmadı, izometrik ekstansiyon ölçümünde ise istatistiksel olarak anlamlı olmayan azalma saptandı. Her iki grupta da modifiye schober ve el-parmak-zemin mesafelerinde başlangıç ve 4. hafta kontrollerde değişiklik olmadı. Sonuç olarak sağlıklı gönüllülerde 28 gün süreyle lumbosakral korse kullanımı gövde fleksiyon kas gücüne etki etmezken gövde ekstansiyon kas gücünü anlamlı olarak arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was designed as, prospective, randomised, controlled and blinded to research the effects of lomber orthosis on lumbar and abdominal muscle strength. 52 healthy volunteers, with no previous low back pain and had normal physical examination were included this study. The study was completed with 50 volunteers. The volunteers were randomised into two groups. There were no differences in age, length and body mass index (BMI) between groups. First group (Group 1) wore lumbar orthosis for 28 days and 8 hours in a day. The second group (Group 2) was control group. Modified schober and hand-finger-floor distances were measured at the begining and 4 weeks later. Trunk muscle strength were measured by Cybex Norm dynamometry. At the end of study, in Group 1, isokinetik flexion and extension measurements at 607sc and 1207sc angular velocities were increased. Increases in 60°/sc and 1207sc angular velocities extension values were stastistically significant. Isometric extension values were increased but not stastistically significant. There were no changes in isometric flexion measurements. In Group 2, isokinetik flexion measurements at 607sc and 1207sc angular velocities, extension measurements at 1207sc angular velocities and isometric flexion values increased but' were not statistically significant Isometric extension measurements decreased but were not statistically significant. There were no changes in extension values at 607sc angular velocities. In conclusion wearing lumbar orthosis improved trunk extension in healthy volunteers.