Nöropatik ağrı sendromlarında gabapentin kullanımı
Gabapentin usage in the management of neupopathic pain syndromes
  1. Tez No: 157139
  2. Yazar: FIRAT BAYKUŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KARABEKİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu 8 hafta süren çalışma ile gabapentinin 2400 mg/gün'e varan dozlarda nöropatik ağrı tedavisinde etkinliği ve güvenilirliği değerlendirildi. Bu çalışma sendromdan ziyade semptom bazlı bir çalışmadır. Çalışmaya alınan hastalarda değişik nöropatik ağrı sendromları mevcuttu. Bu hastaların allodini, hiperaljezi, vurucu ağrı, yamçı ağrı semptomlarından en az ikisinin bulunma şartı arandı. Ayrıca hasta seçiminde Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs ağrı skalasmdan 12 puan ve üstü alma şartı arandı. Çalışmaya 21 hasta alındı, fakat 18 (% 85) hasta çalışmayı tamamladı. Gabapentin günlük dozu üçe bölündü. 900 mg/gün dozunda tedaviye başlandı. 2 haftalık kontrollerde ihtiyaç duyulan hastalarda doz 2400 mg/gün'e kadar çıkarıldı. Primer sonuç ölçümü, tedavi öncesi günlük ağrı skorunun en son hafta günlük ağrı skoruyla karşılaştırılması ile değerlendirildi. Günlük ağrı skoru ortalaması 5 puan düştü. Bu istatiksel olarak ileri derecede anlamlıydı (p=0,0001). Allodini, hiperaljezi, yamçı ve vurucu ağrı puanlan da tedavi sonunda oldukça düştü (p=0,0004; 0,0013; 0,0006; 0,0028). Yanıcı ağrı ve allodinide daha belirgin iyileşmeler görüldü. Mc Gül ağrı anket formunun tüm parametrelerinde de gabapentin lehine belirgin değişikliklerin varlığı saptandı. Gabapentin hastaların çoğu tarafından iyi tolere edildi. Sadece bir hasta baş dönmesi yüzünden tedaviden çıkarıldı. Gabapentine bağlı görülen en sık yan etki iştah artmasıydı. Daha az olarak dalgınlık, bulantı, baş dönmesi ve baş ağrısı geliyordu. Bu şikayetlerin çoğu hafif, orta düzeydeydi. Bu çalışma gabapentinin nöropatik ağrı sendromlannm birçok çeşidinde ağrıyı azalttığı ve iyi tolere edildiğini göstermesi açısından önemlidir. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY GABAPENTIN USAGE IN THE MANAGEMENT OF NEUROPATHIC PAIN SYNDROMES In this 8-week ended study, effectiveness and safety of gabapentin in doses up to 2400 mg/day in treatment of neuropathic pains was evaluated. The study was based on symptoms rather than syndromes. The patients with different neuropathic pain syndromes were enrolled into study. Patients who had 12 or more scores at“Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs”and had at least two of allodynia, hyperalgesia, shooting pain, and burning pain like symptoms were enrolled into study. Twenty-one patients were enrolled into study but only 18 (85%) had completed. Daily gabapentin dose was divided into three. The initial dose in treatment with gabapentin was 900 mg/day. Patients were followed up biweekly and in case of need; doses of gabapentin were increased gradually up to 2400 mg/day. In evaluation of primary results, comparison of daily pain scores before treatment with pain scores of last week was used. Daily pain scores were found to be five scores lower with gabapentin treatment. This difference was statistically significant (p=0.0001). Allodynia, hyperalgesia, burning pain and shooting pain scores were significantly decreased at the end of treatment (p=0,0004; 0,0013; 0,0006; 0,0028). The recovery in burning pain and allodynia was more prominent. Improvement was seen for all parameters of Mc Gill pain survey form. Gabapentin was well tolerated by most of patients. Only one patient who had dizziness was excluded from study. The most common side effect of gabapentin was increase in appetite. Less frequently inattention, nausea, dizziness and headache were present. Most of these complaints were mild to moderate in severity. This study is important in means of providing information about tolerability and effectiveness of gabapentin in various neuropathic pain syndromes. 44