Kronik ayak bileği yaralanmalarında fiziksel fonksiyonların değerlendirilmesi
The evaluation of physical functions with chronic ankle injuries
- Tez No: 157140
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma kronik ayak bileği yaralanmasının, ayak bileği çevresi kas kuvveti, esnekliği, denge, yürüyüş parametreleri gibi ayak fonksiyonlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sağlık ve Rehberlik Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde gerçekleştirilen çalışma kronik ayak bileği instabilitesi tanısı konmuş, yaş ortalaması 24.9 ± 5.1 (19-40) yıl olan 18 erkek 6 kadın, toplam 24 hastada yapılmıştır. Biodex System 3 PROMANUEL cihazı kullanılarak ayak bileği eversiyon ve inversiyon yönünde izokinetik kas kuvveti, kassal endurans, eklem hareket genişliği ve esneklik, denge ve KİSS-Gait yürüyüş analizi sistemi ile yürüyüş değerlendirmeleri yapılmıştır. Etkilenmiş ayak bileği ile etkilenmemiş ayak bileğinden elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda ayak ark indeksleri, plantar fleksiyon eklem hareket genişliği ve esnekliği, 1 dakikalık parmak ucunda yükselme sayısı, üç hızda eversiyon yönünde peak torque ve peak torque/vucut ağırlığı değerleri, inversiyon yönünde 60°/s peak torque değeri ve her iki taraf yürüyüş paramatreleri arasında fark çıkmamıştır (p>0.05). Etkilenmiş ayak bileğinde ağrı düzeyinin artmış olduğu bulunmuştur (pO.01).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of ankle injury on ankle joint muscles strength, flexibility, balance and gait parameters as foot functionality. 18 males and 6 females, a total of 24 patients with a mean age of 24.9 ± 5.1 (between 19 and 40 years) diagnosed chronic ankle instability were included in the study carried out Middle East Technical University, Medical Center, Physical Therapy and Rehabilitation Department. The assesment of isokinetic muscle strength for invertors and evertors measured by with the Biodex System 3 PROMANUEL device, muscular endurance, range of motion and joint flexibility, balance and gait assesment measured by KISS-Gait (Kinematic Support System) analysis system were performed. The result taken from involved and uninvolved ankle were compared each others. As a result, there were no differences between in foot arch indexes, plantar flexion range of motion and flexibility, one minute heel raise duration and numbers, peak torque and peak torque to body weight values of ankle eversion at three different speeds, eversion/inversion peak torque ratio at three different speeds, 60°/s peak torque value of ankle inversion and gait parameters in both sides (p>0.05). İt was found that increased pain level in involved ankle (pO.01).