Omuzu içeren üst ekstremite fonksiyon bozukluklarında kullanılan farklı anketlerin güvenirliğinin karşılaştırılması
The comparision of different questionnaires used in upper extremity disfunction including shoulder
- Tez No: 157138
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EDİBE YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Ayhan Ç., Omuzu İçeren Üst Ekstremite Fonksiyon Bozukluklarında Kullanılan Farklı Anketlerin Güvenirliğinin Karşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2004. Son zamanlarda büyük önem kazanan fonksiyonel durum ölçümleri; hasta tarafından cevaplandırılan ve hastanın kendi yaşam kalitesine bakış açısını ve beklentilerini değerlendiren ölçümlerdir. Omuzu içeren üst ekstremite fonksiyon bozukluklarında kullanılan üç anketin güvenirliğini test etmek amacıyla yapılan çalışmamız, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Romatizmal Hastalıklar Ünitesi'nde gerçekleştirildi. Güvenirlik yanında geçerlik parametreleri de incelendi. Çalışmaya 65 omuz problemi olan hastanın yanısıra, omuza spesifik olan bu anketlerin dolaylı yapısal geçerliğini test etmek amacıyla da 22 dirsek ve 34 el-el bileği problemi olan toplam 121 hasta alındı. Olgulara Omuz Ağrı ve Özür İndeksi (SPADI, Shoulder Pain and Disability Index), Basit Omuz Testi (SST, Simple Shoulder Test), Modifiye Amerikan Omuz ve Dirsek Cerrahları Değerlendirme Formu (MASES, Modified American Shoulder and Elbow Surgeons Assessment Form) ve referans anket olarak seçilen Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH, Disability of Arm, Shoulder and Hand Questionnaire) çalışmanın başlangıcında (test) ve bir hafta sonra (tekrar test) uygulandı. Anketlerin yanısıra hastaların aktif normal eklem hareketleri (ANEH), pasif normal eklem hareketleri (PNEH), manuel kas testi, kavrama kuvveti, çimdikleyici-lateral-tripod kavrama kuvvetleri, Visual Anolog Skalası (VAS) ile ağrı ve yorgunluk şiddetleri her iki değerlendirmede de tüm olgularda tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Ayhan Ç., The Comparision of Different Questionnaires Used in Upper Extremity Disfunction Including Shoulder. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Physical Therapy and Rehabilitation Programme Master Thesis, Ankara 2004. The functional status outcome measurements which gain great emphasis on recently, are responded by patients and reflect patient's expectations and quality of life. Our study purposed to evaluate the test-retest reliability of three questionnaires used in upper extremity disfunction including shoulder and carried out in the Rheumatic Disease Rehabilitation Unit of Physical Therapy and Rehabilitation, Hacettepe University. The validity parameters were also evaluated besides reliability. Sixty-five patients with shoulder problems, twenty-two patients with elbow problems and thirty-four patients with wrist-hand problems were included in our study. Shoulder Pain and Disability Index (SPADI), Simple Shoulder Test (SST), Modified American Shoulder and Elbow Surgeons Assessment Form (MASES) and as a reference questionnaire Disability of Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH) were applied to patients at the begining of the study (test) and one week later (retest). Active and passive range of motion, manual muscle testing, grip strength, pinch-lateral-tripod strength, pain and fatigue evaluation with visual analog scale were made to all of the patients at the assessments.