Serebal palsi tanısı konmuş olgularda Vojta Terapisi'nin konvansiyonel ve nörodevelopmental egzersizlerden oluşan ev programına üstünlüğünün araştırılması
Investigation of effectiveness of Vojta Technique and home exercise program including neurodevelopmentel exercises in patients with cerebral palsy
- Tez No: 157172
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
SEREBRAL PALSİ TANISI KONMUŞ OLGULARDA VOJTA TERAPİSİ'NİN KONVANSİYONEL VE NÖRODEVELOPMENTAL EGZERSİZLERDEN OLUŞAN EV PROGRAMINA ÜSTÜNLÜĞÜNÜN ARAŞTIRILMASI 1.ÖZET Bu çalışma Ağustos 2002-Mayıs 2004 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda yapıldı. Çalışmada spastik tip serebral palsili (SP) çocuklarda Vojta Tekniği ile nörodevelopmental teknik (NDT) ve konvansiyonel egzersizlerden oluşan ev programını karşılaştırmak amaçlandı. Spastik tip SP teşhisi konmuş 1-3 yaş arası 20 olgu çalışmaya dahil edildi. Vojta Tekniği ile tedavi gören 1. grubu 7'si erkek 3'ü kız olmak üzere 10 olgu oluşturdu. Olguların 5'i tüm vücut tutulumlu spastik SP, 3'ü spastik hemipleji, 2'si spastik dipleji olup yaş ortalamaları 17,9±6,62 ay idi. Ev programı verilen 2. grubu ise 4'ü erkek 6'sı kız olmak üzere 10 olgu oluşturdu. Bu olguların da 5'i tüm vücut tutulumlu spastik SP, 4'ü spastik hemipleji, 1'i spastik dipleji olup yaş ortalaması 22,35±6,24 ay idi. Olgular 6 ay süreyle aylık kontrollerle takip edildiler. Her 2 grup da tedavi öncesi ve sonrasında Kaba Motor Değerlendirme Ölçütü (GMFM), uyarılabilen durum refleksleri (UDRR), patokinetik motor seviye ölçümü ve Ashworth skalası ile değerlendirildi. Gruplara göre cinsiyet dağılımına ve yaş ortalamalarına bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF EFFECTIVENESS OF VOJTA TECHNIQUE AND HOME EXERCISE PROGRAM INCLUDING NEURODEVELOPMENTEL EXERCISES IN PATIENTS WITH CEREBRAL PALSY 2. SUMMARY This study was done between August 2002 and May 2004 in Marmara University Physical Medicine and Rehabilitation Department. The aim of this study was to compare Vojta Technique with home exercise program, including neurodevelopjnental technique (NDT) and conventional exercises in children who had spastic type cerebral palsy (CP). 20 children with spastic CP who are 1-3 years old were included in the study. In Vojta treatment group there were 10 children; 3 of them female, the other 7 was male. This group consisted of 5 spastic quadriplegia, 3 spastic hemiplegia, and 2 spastic diplegia. The average age of children was 17.9±6.62 months. The second group who were given home exercise program included 1 0 children; 4 male, 6 female patient. This group had 5 spastic quadriplegia, 4 spastic hemiplegia, and 1 spastic diplegia. The avarage of children was 22.35±6.24 months. The cases were followed with monthly controls during the 6-month period. Both of the groups were evaluated before and after the treatments with Gross Motor Function Measure (GMFM), Stimulating Position Reflexes, Pathokinetic Motor Level Measure and Ashworth Scale. The two groups were identical for age and sex distribution of patients (p>0.05). Before and after treatment the differences of Gross Motor Function Measure (GMFM) and Pathokinetic Motor Level Measure were not statistically significant between the groups (p>0.05). However, each group showed significant differences with treatment within itself (p0.05). We conclude that both Vojta Technique and home program including NDT and conventional exercises are effective in motor development and spasticity in children with spastic CP.