Lomber spondilozu olan kronik bel ağrılı hastalarda yüksek voltaj galvanik stimulasyonun etkinliğinin araştırılması
Investigation of efficacy of high voltage galvanic stimulation in patients with chronic low back due to lumbar spondylosis
- Tez No: 157174
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
1.0ZET Bu çalışma, Mayıs 2003-Haziran 2004 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine bel ağrısı ile başvuran ve yapılan muayene ve incelemeler sonucu lomber spondiloza bağlı kronik bel ağrısı saptanan 40 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmada lomber spondiloza bağlı bel ağrısı olan hastalarda yüksek voltaj galvanik stimulasyonun ağrı ve fonksiyonel son duruma olan etkisini incelemek amaçlandı. 20'şer kişilik 2 gruba randomize edilen hastalardan, çalışma grubuna yüzeyel ısı (sıcak paket), derin ısı (ultrason) ve yüksek voltaj galvanik stimulasyon; kontrol grubuna ise yüzeyel ısı (sıcak paket), derin ısı (ultrason) ve plasebo yüksek voltaj galvanik stimulasyon uygulandı. Her iki gruptaki hastalara bel ve karın kaslarını kuvvetlendirmeye yönelik ev egzersiz programı öğretildi. Tedavi her iki gruba da haftada 5 gün, günde 1 defa olmak üzere toplam 3 hafta (15 seans) uygulandı. Tüm hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 1 aylık kontrollerde vizüel analog skalası, Oswestry Ağrı Sorgulama Formu, İstanbul Bel Ağrısı Fonksiyonel Skalası, Rolland-Morris fonksiyonel değerlendirme skalası, eklem hareket açıklığı (gonyometre ile), kas gücü-kas kısalığı ölçümü, Beck Depresyon Skalası, yüz skala testi ve isometrik stabilite testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF EFFICACY OF HIGH VOLTAGE GALVANIC STIMULATION IN PATIENTS WITH CHRONIC LOW BACK PAIN DUE TO LUMBAR SPONDYLOSIS 2. SUMMARY This study was performed between May 2003 and June 2004 on 40 patients who were referred to the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient Department of Marmara University School of Medicine with low back pain and diagnosed to have chronic low back pain due to lumbar spondylosis. We aimed to investigate the effectiveness of high voltage galvanic stimulation on pain and functional outcome in patients with low back pain due to lumbar spondylosis. The patients were randomly assigned to two groups of 20 patients. The study group received hot pack as a superficial heat, ultrasound as deep heat modality and high voltage galvanic stimulation. The control group received hot pack, ultrasound and placebo high voltage galvanic stimulation. All patients were given strengthening exercises of back and abdominal muscles. The treatment was applied five days a week, once daily over 3 weeks for each group, a total of 15 sessions. All the patients were evaluated baseline, at the end of the treatment and first month of treatment using visual analogue scale, Oswestry Pain and Disability Index, Istanbul low back pain functional scale, Rolland-Morris Functional Assessment scale, range of motion using goniometry, muscle length and strength, face scale, Beck Depression Scale and isometric stability test. At the end of the study, for pain and functionality, we found statistically significant differences within each group (p0.05). In conclusion, we believe that in patients with low back pain due to lumbar spondylosis, addition of high voltage galvanic stimulation to the therapy program provide no additional benefit for pain and functionality. However, future studies of longer follow up duration can provide a better understanding of the situation.