Diz osteokartritinde izometrik egzersiz ve elektrik stimülasyon programının kuadriseps gücü ve klinik değerlere etkileri
- Tez No: 157176
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERHAN CANTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışma, diz OA'li hastalarda BF yardımlı izometrik egzersiz ve ES programının ağrı, disabitite ve kuadriseps kas gücüne olan etkinliğini göstermek amacıyla yapıldı. Çalışmaya ACR kriterlerine göre diz OA'i tanısı konulan 42 ile 74 yaş arasında 50 kadın hasta alındı. Hastalar rastgele yöntemle 25'er kişilik iki gruba ayrıldı. Birinci gruba BF yardımlı izometrik egzersiz, ikinci gruba ES programı 20 dk. süreyle haftanın 5 günü uygulandı. Her iki grupta da kuadriseps kasının güçlendirilmesi amaçlandı. Hastalar tedavi öncesi ve 4. hafta sonunda değerlendirildiler. Değerlendirmede ağrı için; VAS hareketle ağrı, gece ağrısı, istirahat! e ağrı, WOMAC ağrı skoru, EKS ve disabilite için WOMAC EKS, fiziksel fonksiyon skoru, kas gücü için; Maks-1, Maks-10 ölçümü, tüm bunlara ek olarak da 50 metre yürüme ve 10 basamaklı merdiveni çıkıp- inme süresi, uyluk çevresi ölçüm parametreleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to evaluate the effects of biofeedback assisted isometric exercises and electrical stimulation program, on pain, disability and quadriceps strength. Fifty women between 42 and 74 years old with diagnosed osteoarthritis of both knees according to ACR criteria participated in the study. Patients were randomized into two groups. For both groups a 20 minute therapy was applied 5 days a week. Both groups were treated for 4 weeks. Patients were evaluated before and after the therapy. Outcome measures for pain were VAS scala for pain in activity, pain at night, pain at rest and WOMAC pain score. As disability and stiffness measures we used WOMAC physical function and stiffness score. 1 RJV1 and 10 RM was used for measuring quadriceps strength. In addition to these we used 50 m. walking time, 10 steps stairs climbing up-down time and thigh circumference measuraments as well. Significant improvement was obtained for pain measures, physical function and stiffness measures after therapy( p0.05 ).