Hemiparezik hastalarda vücut ağırlığının kısmi desteği ile yürüme bandı üzerinde uygulanan yürüme rehabilitasyonunun fonksiyonel son duruma etkisi
The efficacy of treadmill training with partial body weight support on functional outcome of hemiparetic patients
- Tez No: 157178
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMZA ARAL HAKGÜDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET İnmeli olguların üçte ikisi, fonksiyonları zayıflatan kronik nörolojik defisitlerle sonuçlanır. Hemiparezik yürüyüş esnasında artmış enerji ihtiyacı hastaların hareket etme isteğini azaltarak kardiyovasküler kapasitede düşüş, kullanmama atrofısi ve güçsüzlüğü kolaylaştırır. Yürüme eğitimi konusundaki güncel yaklaşımlar doğrultusunda, yürüme bandı üzerinde hemiparezik hastaların vücut ağırlıklarının kısmi desteği ile rehabilitasyon uyguladık ve bu programın fonksiyonel son duruma olan etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmamıza hastalık süreleri 3-24 ay olan 20 inmeli hasta alındı. Standart geleneksel rehabilitasyon programı uygulanmış olan tüm hastalara 6 hafta, haftada 5 gün, günde 20 dk boyunca yürüme bandı üzerinde vücut ağırlığının kısmi desteği ile yürüme rehabilitasyonu uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası olguların Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (p=0,001), Brunnstrom evre (p=0,008), yürüme hızı (p=0,000) ve endurans (p=0,000) değerleri arasındaki gelişme anlamlı saptandı. Adapted Patient Evaluation and Conference System'in Fonksiyonel ambulasyon seviye (p=0,002), yatak içi dönme ve yatar halden oturur hale geçme bölümleri arasında anlamlı ilerleme gösterildi (p=0,001).
Özet (Çeviri)
THE EFFICACY OF TREADMILL TRAINING WITH PARTIAL BODY WEIGHT SUPPORT ON FUNCTIONAL OUTCOME OF HEMIPARETIC PATIENTS SUMMARY Two thirds of stroke patients have neurological deficits causing functional impairment. Excessive energy expenditure during hemiparetic gait inhibits motivation, and leads to decline in cardiovascular fitness, disuse atrophy and weakness. Parallel to current approachs in gait training, we performed a rehabilitation program of treadmill training with partial body weight support in hemiparetic patients. We aimed to investigate the effects of this program on functional outcome of hemiparetic patients. Twenty hemiparetic stroke patients whose stroke durations were between 3-24 months were included into study. Gait rehabilitation, consisted of treadmill training with partial body weight support, were applied to all patients, who had priorly standard conventional rehabilitation, for 6 weeks, 5 days in a week, 20 minutes daily. Improvement of Functional Independence Measurement (p=0,001), Brunnstrom grade (p=0,008), gait speed (p=0,000) and endurance (p=0,000) were significant after gait rehabilitation program. Significant improvements were found for functional ambulation level (p=0,002), changing sides of lying in bed and getting sitting position from lying (p=0,001) of Adapted Patient Evaluation and Conference System.