Kronik obstrüktif akciğer hastalığında solunum kasları egzersizleri ve aerobik egzersiz programının etkinliği
Effectiveness of ventilatory muscle training and aerobic exercise program in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 157179
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN TUNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Kronik obstrüktif akciğer hastalığı tüm dünya ülkelerinde giderek artan önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Son birkaç onyılda tıbbi tedavisinde önemli gelişmeler sağlanmakla birlikte, destekleyici bir takım rehabilitasyon programlarının gerekliliği de ön plana çıkmaktadır. Pulmoner rehabilitasyon temel amaç hastanın yaşam kalitesini, güç ve dayanıklılığını arttırmak ve dispneyi önlemektir. Tedavi hastaya göre planlanıp,kısa ve uzun dönem beklentileri karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Bu amaçla yaptığımız çalışmamızda yaş ortalaması 61 ve ortalama FEVİ değeri 1,46 (0,60) olan 19 (16/3 erkek/bayan) KOAH olgusu alındı. Hastalara 6-8 haftalık treshold İMT cihazıyla uygulanan solunum kas egzersizlerini içeren ayaktan takipli ev programı ve sonrasında hastane programı olarak 3 hafta süreyle bisiklet ergometresi yaptırıldı. Solunum fonksiyon testleri, kan gazı analizleri, 6 dakika yürüme mesafeleri ve yaşam kalitesi parametreleri değerlendirmeleri; başlangıçta, ilk ve son aşamada tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
EFFECTIVENESS OF VENTILATORY MUSCLE TRAINING AND AEROBIC EXERCISE PROGRAM IN CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE SUMMARY Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is significantly rising major causes of mortality and morbidity for all countries of the world. Altough there have been important improvements for medical management of the diseases in recent decades, there are upgroving evidences of need for supporting rehabilitation programs to COPD patients. The main aims of pulmonary rehabilitation are to improve life quality, strength and endurance; additionally prevent dyspnea as well. Rehabilitation procedure should be designed individually according to the patient corresponding to short and long term outcomes. Our study designed for this aim was conducted in 19 COPD patients (16/3 men/women) whose mean (SD) age was 61,00 (9,6) years and mean forced expiratory volume in one second (FEV1) was 1,46 (0,60). After completion of 6-8 weeks home-based threshold IMT ventilatory muscle traing program, hospital-based 3 weeks intensive bicycle ergometer exercise training was conducted for each patient. The pulmonary function test, blood gas analysis, 6 minute walk distance and life quality parameters were assessed at baseline, after completion of ventilatory muscle training and finally at the end of the aerobic exercise training.