Diz osteoartritinde propriosepsiyon duyusunun izokinetik dinamometre ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 157190
  2. Yazar: AFSHİN FATEMİ ABHARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE MERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Propriosepsiyon; hareket veya istirahat halinde iken vücudun düzgün stabilitesinin ve oryantasyonunun sürdürülmesine olanak sağlayan kompleks nöromusküler bir durumdur. Diz ekleminin bütün komponentlerinde örneğin; Ö.Ç.B, A.Ç.B,kapsul de duyusal fonksiyonlar olduğu, eklem pozisyon duyusunu ve hızlı yada yavaş eklem pozisyon değişikliklerini algılayan mekanoreseptörler içerdiği gösterilmiştir. Diz eklem osteoartiriti en sık görülen artiritlerden birisidir. Osteoamritte propriosepsiyon duyusunun azaldığı tesbit edilmiş. Çalışmamızda 25 osteoartiritli hastada Cybex 770 norm cihazı ile S.P.H modunda eklem pozisyon hissi (propriosepsiyon) değerlendirdik ve kontrol grubu ile karşılaştırdık. Osteoartiritli hastalarda propriosepsiyon duyusunun azaldığını saptadık. Ama propriosepsiyonun kaybım yaş ile ilişkili olmadığını tesbit ettik. Hastalarda diz eklemin radyolojik evrelemesiyle propriosepsiyon duyu arsında bir ilişki bulamadık. Hastaların diz ağnsı ile eklem pozisyon hissi (propriosepsiyon) arasında bir bağlantı kurulamadı. Sonuç olarak dizde kartilaj harabiyetiyle gelişen ve kronikleşen efüzyon, deformasyon, sinovyal hipertrofi gibi bulguların, propriosepsiyon kaybına zemin hazırladığı yönünde sonuçlar tartışılmaktadır,
Özet (Çeviri)
Proprioception is a complex neuromuscular entity which is important in control of body orientation during movment and rest. There are different mechanoreceptors in knee joint compartments e.g; Anterior Curciate Ligament (A.C.L), Posterior Curciate Ligament (P.C.L), Capsule which are sensitive to joint positions and important in detecting slow or fast joint position changes. Knee osteoarthritis is one of the most seen joint arthritis of the human body.İt is shown that there is decline of proprioception sense in osteoarthritis. In this study we measured joint position sense (proprioception) of 25 osteoarthritic patients by Cybex 770 Norm equipment in Continous Passive Motion (C.P.M) mode.The results of the patient group are compared with normal group. It is concluded that proprioception sense is declined in osteoarthritic group, but this decline in proprioception is not related to the ages of patients. In our study there is no relation between proprioception sense and radiologic grading of knee osteoarthritis. There is also no relation between joint pain and proprioception sense in our findings. As a result of a joint cartilage destruction which causes chronic effusion.deformation and synovial hypertrophy,there will be proprioception loss of the joint. This opinion may need more study and discussion by further investigations.