Tarsal tünel sendromunda iki farklı fizyoterapi programının etkinliğinin belirlenmesi
Determining the efficacy of two different physiotherapy programmes in the treatment of the tarsal tunnel syndrome
  1. Tez No: 157191
  2. Yazar: YASEMİN KAVLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
tarsal tünel sendromu (TTS) tanısı konmuş hastalarda konservatif tedavinin etkinliğini ve tendon ve sinir kaydırma egzersizlerinin konservatif tedaviye katkısını belirlemek amacı ile yapılan çalışma, H.Ü. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu' nda gerçekleştirilmiştir. TTS' lu 33 hasta rasgele iki gruba ayrılmış, kontrol grubundaki 17 hasta uygun fizyoterapi yöntemleri ve ayakkabı destekleri ile, çalışma grubundaki 1 6 hasta ise bu tedavi yaklaşımlarına ilave olarak tendon ve sinir kayma egzersizleri ile altı hafta boyunca ev programı ile takip edilmiştir. Olgular tedavi öncesinde ve sonrasında klinik testler, antropometrik ölçümler, normal eklem hareketleri, kas kuvveti, ağrı, duyu testleri, endurans testleri ve fonksiyonel skalalar ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Hacettepe University School of Physical Therapy and Rehabilitation with the aim of determining the contribution of tendon and nerve gliding exercises to the conservative treatment of tarsal tunnel syndrome. Thirty-three patients were randomly allocated into two groups; the control group was composed of 17 patients who were treated conservatively with a home program consisting of physiotherapy and supportive inserts while the 16 patients in the study group were given tendon and nerve gliding exercises in addition to the same treatment. All patients were followed up for 6 weeks. Prior to treatment, subjects were evaluated for clinical tests, anthropometric measurements, range of motion, muscle strength, pain, sensibility, endurance and functional scales. The evaluations were repeated after 6 weeks.