Manisa'da yaşayan serebral paralizli çocukların fonksiyonel düzeylerinin ve sosyoekonomik statülerinin incelenmesi
The functional and socio-economic levels of children with cerebral paralysis (CP) who live in Manisa
  1. Tez No: 157197
  2. Yazar: HASAN ESAT ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHTAP ÖZDİRENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET MANİSA'DA YAŞAYAN SEREBRAL PARAÜZİÜ ÇOCUKLARİN FONKSİYONEL DÜZEYLERİNİN VE SOSYOEKONOMİK STATÜLERİNİN İNCELENMESİ Fizyoterapist HASAN ESAT ALAGÖZ Giriş : Serebraî Paralizi (SP), yaşamın erken döneminde anatomik ve fizik gelişimini tamamlamamış olan beynin progresif olmayan hasarı sonucu ortaya çıkan ve hareket, tonus, postür bozukluklarıyla seyrederek, ciddi limitasyonlara neden olan bir sendromdur. Amaç : Çalışma Haziran 2003-Eylül 2003 ayları arasında Manisa'da bulunan Rehabilitasyon merkezlerinde tedavi gören, 0-15 yaş SP'li çocukların fonksiyonel ve sosyoekonomik düzeylerini belirlemek ve fonksiyonel düzeylerini etkileyen faktörleri saptamak amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem : 65 erkek, 36 kız toplam 101 SP'li çocuk çalışmaya dahil edildi. Çalışma kapsamında hastaların, demografik bilgileri (yaşı, cinsiyeti, boyu, kilosu, BKİ), hastalığın klinik tipi, şiddeti, eiiyolojisi, doğum bilgileri, kas-iskefet sistemi deformiteleri ve kısalıkları, kullandığı cihazlar, motor gelişim düzeyleri, geçirdikleri ameliyatlar, fonksiyonel bağımsızlık düzeyleri ve ailelerin sosyoekonomik durumları incelendi. Motor gelişim seviyeleri“GMFCS =Gros Motor Fonksiyon Klasifikasyonu”kullanılarak değerlendirildi. Çocukların fonksiyonel bağımsızlık düzeylerinin değerlendirilmesinde ise“Wee FİM =Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü”kullanıldı. Verilerin analizi, SPSS 10.0 programı yardımıyla, parametrik ölçümlerden Ki-kare analizi kullanılarak yapıldı. Bulgular : Olguların cinsiyete göre dağılımları incelendiğinde erkeklerin oranının kızlara göre daha fazla olduğu saptandı. Hastalığın etiyolojik dağılımına bakıldığında %55.4'ünde natal nedenlerin rol oynadığı görüldü. Hastalığın klinik tipi incelendiğinde olguların %75.2'sinin spastik karakterli olduğu görüldü. Olguların ekstremite tutulumuna göre dağılımına bakıldığında ise %35.6'smın kuadriplejik, %27.7'sınm paraplejik olduğu saptandı. Çocuklarda görülen diğer problemlerin frekansına bakıldığında olguların %63.4'ünde konuşma problemi, %55.4'ünde zeka geriliği ve%43.6'sında ekstremite deformiteleri belirlendi. Gros motor fonksiyon seviyeleri (GMFCS) incelendiğinde %39.6'sınm I. seviyede, %11.9'unun II, seviyede, %13.9'unun ill. seviyede, %14. 9'unun IV.seviyede ve %19.8'inin de V.seviyede olduğu saptandi. Olguların fonksiyonel bağımsızlık düzeyleri (Wee FİM) incelendiğinde ise %30.7'sinm bağımsız, %31.7'sinin modifiye bağımlı, %37.6'sının da komple bağımlı olduğu bulundu. Ailelerin ekonomik düzeyleri incelendiğinde %62.4'ünün orta düzey ekonomiye sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Functional and Socio-economic Levels of Children with Cerebral Paralysis (CP) who live in Manisa Physiotherapist HASAN ESAT ALAGÖZ Introduction : Cerebra! paralysis (CP) is a syndrome which appears in the early period of life by brain's nonprogressive damage and causes serious limitation as disorder of motion, tonus and posture. Purpose : Study was planned to determine the functional and socio-economic levels of Children with CP who live in Manisa with age of 0-15 on between June 2003-September 2003. Material and Methods : 65 male and 36 female children with CP were included in this study. Children' demographic informations such as age, sexuality, height, weight BKI, clinical type of disease, severity of disease, etiology, birth information, deformities of muscle-skeleton system, assistive devices, levels of motor development, operations, levels of functional independency and families' socio economic conditions were also investigated. GMFCS = Gross motor function classification is used to asses the level of motor development. Wee FİM = Functional independent measurement of the children is used to evaluate children' levels of functional independency, Data of analysis were made by Ki-square analysis from parametric measurement, by the help of SPSS 10.0 programme. Results : It was found that male's ratio was greater than that of female's. It was seen that natal reasons involved in the dispersal of etioiogic disease with the percentage of 55.4. When the clinical type of disease was investigated, it was observed that %75.2 of facts were found in spastic characters. When the distribution of extremities were investigated, it was seen that %35.6 of them (children with CP) were quadriplegic and %27.7 of them were paraplegic. When the frequency of the other problems were investigated, it was seen that %63.4 of them had speech problems, %55.4 of them had intelligence problems and %43.6 of them had deformities of extremity. During the investigation of gross motor function (GMFCS levels), it was observed that %39.6 of children with CP were at first level, %11.9 ofthem were at second level, %13.9 of them were at third level, %14.9 of them were at fourth level and %19.8 of them were at fifth level. When the levels of functional independency were investigated, it was found that %30.7 of them were at the independent level, %31.7 of them were modified dependency level, and %37.6 of them were at completely dependency level. When the economical conditions of families were searched, it was seen that %62.4 of children' families had middle level economy.