Değişen dünyada İranlı kadınların hak ve özgürlük arayışı: Manisa'da yaşayan İranlı kadınlar örneği
The research for rights and freedom of Iranian women in the changing world: based on example of Iranian women living in Manisa
- Tez No: 829186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE TEKİN ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
11 Şubat 1979'de gerçekleşen ve Şah döneminin sona erip İran İslam Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla sonuçlanan İran devrimi, sadece siyasi olarak değil, aynı zamanda sosyal ve kültürel etkileri yönüyle de halen tartışılmaktadır. Devrimden kısa bir zaman sonra başlayan ve sekiz yıl boyunca devam eden İran-Irak savaşının 1988'de sona ermesiyle, devrimin İran halkı üzerindeki etkileri daha fazla hissedilmeye başlanmıştır. 1990'ların başında Doğu Bloğunun dağılmasının da etkisiyle farklı toplumlarda başlayan özgürlük tartışmaları, devrimin yeni yüzünü ancak hisseden İran halkının itiraz ve tepkilerini ifade etmeleri açısından toplumsal şartların elverişli olması anlamına gelmiş, dünyada genel olarak yaygınlaşan özgürlük söylemleri İran halkının protesto gösterileri için fırsat oluşturmuştur. İran'da başlayan bu sivil itaatsizliğin en önemli aktörlerinden biri de kadınlar olmuştur. Özellikle, eğitim seviyesi nispeten yüksek olan kadınların bazıları İran'daki baskı rejimine direnmeyi seçerken, bazıları da daha özgür olduğunu düşündükleri ülkelere göç etme yolunu seçmişlerdir. 2014-2018 yılları arasında Türkiye'de İranlı göçmen sayısı yaklaşık dört katına ulaşmıştır. 2018 yılında Türkiye'ye gelen 176.355 göçmenin 2.773'ü İranlı göçmenlerden oluşmaktadır. İranlı göçmenlerin ikamet ettikleri illerden olan Manisa'da da benzeri bir durum söz konusudur. İşte bu çalışmanın amacı, Manisa'da yaşayan İranlı kadınlar örneğinden yola çıkarak“hak ve özgürlük”arayışının gerekçesini oluşturan toplumsal şartların kadınlar tarafından nasıl algılandığını ortaya koymaktır. Bu amaçla gerçekleştirilen araştırmada Manisa ilinde yaşayan 10 İranlı kadın katılımcı ile nitel araştırma kapsamında derinlemesine görüşme yapılmıştır. Görüşmelerde elde edilen veriler tematik olarak analiz edilmiştir. Bu analizin sonunda İranlı kadınların ülkelerindeki siyasi rejimin baskıcı niteliğinden ötürü özgürlük arayışına yöneldikleri ve Türkiye'ye bu arayışın neticesinde göç ettikleri, İran'da özellikle giyim, evlilik ve çalışma hayatında cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldıkları, Türkiye'de kadın olmanın görece daha özgür olmayı içerse de bunun Avrupa ülkeleri ölçüsünde olmadığını düşündükleri bulgularına erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Iranian revolution, which took place on February 11, 1979, and resulted in the end of the Shah period and the establishment of the Islamic Republic of Iran, is still being discussed not only politically but also in terms of its social and cultural effects. With the end of the Iran-Iraq war, which started shortly after the revolution and continued for eight years, in 1988, the effects of the revolution on the Iranian people began to be felt more. The freedom debates that started in different societies with the effect of the disintegration of the Eastern Bloc in the early 1990s meant that the social conditions were favourable for the Iranian people, who only felt the new face of the revolution, to express their objections and reactions. One of the most important actors of this civil disobedience that started in Iran has been women. In particular, some of the women with relatively high levels of education chose to resist the oppressive regime in Iran, while others chose to migrate to countries, they thought were freer. Number of Iranian immigrants in Turkey has reached nearly quadrupled between 2014 and 2018. Out of 176.355 immigrants who migrated to Turkey in 2018, 2773 consists of Iranian immigrants. There is a similar situation in Manisa, which is in the provinces where Iranian immigrants reside. The aim of this study is to reveal how the social conditions that constitute the reason for the search for“rights and freedom”are perceived by women, based on the example of Iranian women living in Manisa. In-depth interviews were conducted with 10 Iranian participant women, who live in Manisa, within the scape of qualitative research. The data obtained from the interviews were analyzed thematically. At the end of analysis, it was seen that Iranian women tended to seek freedom due to the oppressive nature of the political government in their country. It was analyzed that they migrated to Turkey as a result of their seeking for freedom, because they were exposed to gender discrimination especially in clothing, marriage and working life in Iran. It has been reached that they think being a woman in Turkey is more free compared to Iran, but it isn't possible at the level of European contries.