Hematomun kas ada fleplerinde mikrodolaşım ve kas canlılığı üzerindeki etkileri: Deneysel çalışma
  1. Tez No: 157225
  2. Yazar: HAKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ ÇETİNKALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
VI- TÜRKÇE ÖZET Hematoma bağlı doku hasan bası etkisi veya enfeksiyona bağlı oluşmamaktadır. Serbest oksijen radikallerinin hematoma bağlı doku nekrozuna neden olduğu günümüzde en çok kabul edilen görüştür.Bu çalışmanın amacı, hematomun nötrofil davranışına ve endotel - nötrofil etMleşiminine mikrodolaşım düzeyinde etkisinin olup olmadığının gösterilmesidir. Toplam 43 adet ağırlıkları 250-320 gram arası değişen Spraugley-Dawley cinsi erkek sıçan kullanıldı. Çalışma iki ayrı bölüm olarak planlandı ve model için sıçan cremaster kas flebi kullanıldı. İlk bölümde sıçanlar 3 gruba ayrıldı. Grup I (n:10) kontrol, grup II (n:10) kas altında 2 saat hematom oluşturulan ve grup m (n:10 ) 6 saat hematom oluşturulan sıçanlardan oluşturuldu. 48 saat sonra makroskobik canlılığın değerlendirilmesi için NBT boyaması kullanıldı. Son bölümü ise video mikroskopi yönteminin kullanıldığı mikroskobik değerlendirilmenin yapıldığı aşama oluşturdu. Grup IV (n:6) vital mikroskobi incelemesi yapılan hayvanların oluşturduğu kontrol grubu. Kendi içerisinde 2. ve 6. saat ölçümlerin yapıldığı iki alt gruba ayrıldı (Grup IVa-b). GrupV (n:7) vital mikroskobi incelemesi yapılan hayvanların oluşturduğu hematom grubu. Kendi içerisinde 2 ve 6 saat hematom oluşturulup, ölçümlerin yapıldığı iki alt gruba ayrıldı ( Grup Va-b). Vital mikroskobi incelemesi yapılacak gruplardaki hayvanlarda kremaster flebi kaldırıldıktan sonra dolaşım sarhoşluğu geçinceye kadar yaklaşık 60 dakika beklendi. Sonrasında ölçümlerin yapılacağı postkapiller venüller (PKV) belirlendi ve bu damarlardan 30 saniye süre ile temel görüntüler alındı. Bu gruplarda flep kaldırıldıktan sonra alman temel görüntülerden başka 2.ve 6. saatte aynı PKV lerden 30 ar saniye süre ile yeniden görüntüler alındı. Elde edilen görüntülerde 28“rolling”,“adhezyon”ve endotel ödem indeksi belirlendi. Grup içi istatistiksel değerlendirmelerde Paired Student-t test, gruplar arası değerlendirmelerde ise independent Student-t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
vn- ingilizce özet Hematoma induced flap necrosis is not the result of pressure or ensuant sepsis. Free radicals in hematoma underlying flaps are the major mediators of tissue damage. The aim of this study was to determine whether hematoma would have any effect on neutrophil behavior in muscle flap microcirculation. The study population comprised 43 male Sprague- Dawley rats weighing 250-320gr. The exeperiment was planned to consist of two levels and cremaster muscle flap was chosen for the model. In the first level rats were divided into 3 groups. Group I (n:10 ) control, Group II (n:10) 2 hour hematoma and Group HI (n:10 ) 6 hour hematoma. After 48 hour, NBT dye was used to asses the flap viability In the second level video microscopy method was used to asses the microscopic evaluation. Group IV (n:6) control. Then assigned into 2 hour and 6 hour subgroups ( Group rVa-b). Group V (n:7) hematom. Then assigned into 2 hour and 6 hour subgroups ( Group Va-b). After the elevation of cremaster island flap, sixty minutes was necessary for the stabilization of microvascular tone. Post-capiller venules (PCV) were selected for the measurments. Then images were recorded from the same PCV after flap elevation( baseline) and at certain times ( 2-6 hours) following hematoma in group IV and V. Rolling, adhesions and endothelial edema index were evaluated. Comparisions within the groups was made by Paired Student-t Test Between the groups, Independent Student-t test was used.