Çizgili kas motor reinnervasyonunda segmental epinörektomi ve implantasyon yöntemiyle yan kas nörotizasyonu
Side muscular neurotization by segmental epineurectomy and implantation for motor reinnervation of striated muscle
  1. Tez No: 157226
  2. Yazar: İLKER YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHAN AYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
56 ÖZET Çizgili kasın, motor sinirinin girdiği bölgede sinir iletiminde kayıp oluşturan travmalar, kasta denervasyona neden olurlar; sonrasında da işlev kaybı ve atrofi gelişir. Bu tip yaralanmalarda, distal sinir güdüğü bulunmadığından sinir onarımı veya sinir grefti kullanımı gibi geleneksel yöntemler kullanılamaz. Kullanılabilecek reinnervasyon yöntemi, direkt kas nörotizasyonudur. Bu yöntem, bir motor sinirin proksimal güdüğünün denerve kasa gömülme işlemidir. Bu çalışmada, verici sinirin devamlılığı bozulmadan, segmenter olarak epinöriyumu soyulmuş sinirin denerve edilmiş kasa gömülmesi yolu ile (yan nörotizasyon) reinnervasyon sağlanması amaçlandı. Çalışmada, 35 adet Wistar tipi erkek sıçan, toplam beş cerrahi grupta incelendi. Bunlar, öpere kontrol, denerve kontrol, denerve epinörektomi, uç nörotizasyon ve yan nörotizasyon gruplarıdır. Bütün gruplar üçüncü ayda, nörotizasyon gruplarının da yansı ikinci, yansı üçüncü aylarda; elektromiyografî, kas ağırlık ölçümü ve histolojik atrofi değerlendirilmesi yöntemleriyle değerlendirildi ve gruplar karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar bütün gruplarda, bağımsız değişkenler için non-parametrik bir test olan Mann- Whitney U testi kullanılarak yapıldı. Denervasyon işlemi bütün değişkenler açısından, sham kontrol grubuna göre etkili bulundu. Deney gruplan, denerve kontrol grubuyla ve kendi aralarında karşılaştırıldı. Yan nörotizasyon grubunda, üçüncü ayda elektromiyografik olarak kas reinnervasyonunun var olduğu; kas ağırlığı ve histolojik değerlendirmede de anlamlı olarak atrofinin azaldığı görüldü. Uç nörotizasyon grubunda ise kas ağırlığı ve histolojik değerlendirmeler açısından, anlamlı sonuçlar elde edildi. Sadece epinörektomi yapılan grup, hiçbir değişkende anlamlı sonuç vermedi. Yan nörotizasyonun ikinci ay ile üçüncü ay sonuçlan karşılaştınldığında, bu yöntemle, daha yavaş bir reinnervasyon sağlanmakta olduğu görüldü. Segmenter epinörektomi aracılığıyla kas nörotizasyonu (yan nörotizasyon), direkt kas nörotizasyonuna bir alternatif olarak, verici sinirin devamlılığının bozulmasını veya sinir grefti kullanımmı gerektirmemektedir. Bu özellikleri sebebiyle, yan nörotizasyon yöntemi, denerve kasların reinnervasyonunda ve serbest kas aktaranlarında kullanım alam bulabilir.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY Traumas that destruct the hilus of a striated muscle or traumas directed to the point of nerve entrance, eventually lead to denervation atrophy. As a distal nerve stump is not available for these types of injuries, traditional nerve reconstruction techniques are not possible. The only option available for reinnervation of these muscles is direct neurotization. In this study, we aimed to develop a new muscular neurotization technique, in which transection of the donor nerve is avoided. We investigated the outcome of insertion of the donor nerve within the denervated muscle (side neurotization) following segmentary epineurectomy. Thirty-five male Wistar rats were evaluated in five groups, including sham control, denervation control, denervation combined with segmentary epineurectomy, direct muscular neurotization and side neurotization. Assessment of this technique was performed by electromyography, muscle weight measurement and histologic evaluation at postoperative second and third months. Denervation group was statistically successful for denervation as compared to sham control group for all parameters. Side neurotization group was succesful in preventing muscle atrophy and gaining reinnervation in electromyographic, histologic and weight parameters. Direct neurotization group was also successful in histologic and weight parameters. Second month results revealed a delayed reinnervation for side neurotization group. This technique is promising for not interfering with fascicular integrity and is successful in reinnervation as much as the direct neurotization group. Since it has a decreased donor nerve morbidity, it seems to be a good alternative for direct muscular neurotization. This technique may also be helpful for neurotization of free muscle transfers. Further studies are required to evaluate the force transmission of sidely neurotized muscles to completely evaluate its efficiency. Sensitive reinnervation of muscle and overlying skin may also be gained with this technique but that point needs further evaluation.