Optimal dynamic software release in markovian failure models
  1. Tez No: 15727
  2. Yazar: SONA MARDİKYAN(KUNUZYAN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN ÖZEKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bir yazılıra Biateminin geliştirilmesinde önemli bir problem de yazılımın kullanıma sunuş zamanının belirlenmesidir. En iyi de neme BliıeBi, deneme maliyeti ile yazılım güvenilirliği arasında ki ödünlesin (tradeoff) dikkate alınarak belirlenmelidir. Yazılımın kullanıma sunuş zamanını belirlemek için birçok çalışmalar geliştirilmiştir. Yeni çalışmalardan birinde, yazarlar (özekici ve Çatkan) toplam maliyetin beklenen değerinin enazlan- masına dayalı yeni bir dinamik programlama yöntemi önermişler dir. Makul varsayımlar doğrultusunda, geliştirilen yöntemin genel olduğu ve birçok yazılım hata modellerine uygulanabileceği is patlanmıştır. Bu tezin amacı, bu varsayımların sağlanmanı için gerekli koşulların belirlenmesidir. Bu tezde, temel alınan yazılım hata sürecini tanımlamada bir Markov süreci önerilmiştir. Literatürde mevcut yazılımı kullanıma sunuş modellerine genel bir bakış da sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT An important problem in the development of a software By a tem ia the determination of the software release time. The optimum length of the testing phase should be determined by considering the tradeoff between the testing cost and the software reliability. Several studies have been developed to determine the optimal release time of software systems. In a recent one, the authors (Ö- zekici and Çatkan) propose a new dynamic procedure which is based on the expected total coBt criterion. Moreover, it is proved that under reasonable assumptions, the procedure developed is a general one which can be applied to many software failure models. The aim of thiB thesis İb to determine the conditions under which theBe assumptions are satisfied. In this study, a Markov process is proposed to describe the underlying software failure process. An overview of the existing software release models is also presented.