Computer aided production planning and control system for a medium sized pharmaceutical company
  1. Tez No: 15728
  2. Yazar: ŞÜKRÜ VAROL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEVENT MOLLAMUSTAFAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ BÎR ÎLAÇ FABRİKASI İÇİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÜRETİM PLANLAMASI VE KONTROL SİSTEMİ ÖZET Günümüzde, üretim planlaması sahasında uygulamacılar karşılaştıkları problemlerin farkındalar. Bilgisayar teknolojisinin geldiği düzey sonucu, günümüzün güçlü ve çeşitli bilgi iletişim araçları Yöneylem Araştırması metodlarının üretim planlaması çalışmalarında daha verimli şekilde kullanılmasına imkan tanımaktadır. Yapılan bu çalışma orta büyüklükteki bir ilaç fabrikasında üretim planlaması ve kontrolü için bir model öngörmektedir. Amaç üretim ve envanter taşıma maliyetinin kapasite artırım maliyeti ile birlikte enazlanması di r Birbirinden bağımsız ürünlerin sadece karşılanmaları gereken piyasa talepleri vardır. Her ürünün aylık açılış envanteri bir üst limite sahiptir. Algoritma, ilk önce sığa gereksinimlerini göz ardı ederek başlangıç çizelgesini oluşturur. Daha sonra oluşturulan çizelge sığa gereksinimi açısından daha düşük maliyete sahip yeni bir çizelge haline getirilmek üzere Sonraki En iyi Yol adı verilen bir metod ile yeniden düzenlenir.VI Oluşturulan bulgusal metodun performansım ölçmek için bir deney düzenlenmiştir. Oluşturulan deneyin sonucu algoritma'nın gerçek veriler ile çok kısa sürede kabul edilebilir çizelgeler ürettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ill COMPUTER AIDED PRODUCTION PLANNING AND CONTROL SYSTEM FOR A MEDIUM SIZED PHARMACEUTICAL COMPANY ABSTRACT Practitioners are very well aware of the problem they are facing in the production planning area. Nowadays, there are extensive information processing equipments and powerful computers. The state of art in the information processing technology enables the practitioners to apply O.R. concepts in their planning activities. This study proposes a model for production planning and control operations of a medium sized pharmaceutical company. The aim is to minimize the total cost of production and holding inventory. When a resource requirement is different than its normal available time, then an extra cost is also incurred. Items are independent and have external demands to be met. The opening inventory level for each product has an upper bound. The algorithm, at first, disregards capacity requirements of the production and generates an initial solution. Then imposing capacity requirements, the initial solution is smoothed by applying a concept called Next Best Path to generate a better plan.XV An experiment is also designed to test the performance of the heuristic. The results reveal that the algorithm generates reasonable plans in very short period of time.