Farklı görme düzeylerine sahip çocukların motor ve kognitif yeteneklerinin karşılaştırılması
A comparison of motor and cognitive skills in children with different visual performance
- Tez No: 157275
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN DÜGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Atasavun, S. Farklı Görme Düzeylerine Sahip Çocukların Motor ve Kognitif Yeteneklerinin Karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi İş ve Uğraşı Tedavisi Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2004. Çalışmamızın amacı; ilköğretim seviyesinde farklı görme düzeylerine sahip çocukların motor ve kognitif yeteneklerini objektif verilere dayalı olarak değerlendirmektir. Çalışmaya 7-14 yaşlarında 30 normal görme fonksiyonuna sahip, 30 az gören, 30 tam ve tama yakın kör çocuk alınmıştır. Tüm çocuklara Bruininks- Oseretsky Motor Yeterlilik Testi, Mini- Mental Durum Değerlendirme Skalası, Az Gören Yaşam Kalitesi Anketi, Bağımsız Mobilite Anketi, okuma hızı, Jebsen El Fonksiyon Testi ve 9 Delikli Peg testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Atasavun, S. A Comparison of Motor and Cognitive Skills in Children with Different Visual Performance, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Occupational Therapy Program, Master Thesis, Ankara, 2004. The aim of our study is to assess motor and cognitive functions with objective datas in children with different visual performance. The study included 30 normal vision, 30 low vision, 30 total or near blind children whose ages were between 7-14 years. Bruininks- Oseretsky Motor Proficiency Test, Low Vision Quality of Life Questionnaire, Independent of Mobility Questionnaire, reading ability, Jebsen Hand Function Test, 9 Hole Peg test were performed to all children.