Zonguldak il merkezinde kamuda çalışan özürlüler ile özürlü olmayanların sağlık algılamalarının SF 36 ile karşılaştırılması
Comparison of the health perception of disabled and non-disabled individuals working in public sector within Zonguldak city center by means of SF 36
  1. Tez No: 157290
  2. Yazar: HAKAN KALYON
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERRUH AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ZONGULDAK İL MERKEZİNDE KAMUDA ÇALIŞAN ÖZÜRLÜLER İLE ÖZÜRLÜ OLMAYANLARIN SAĞLIK ALGILAMALARININ SF 36 İLE KARŞILAŞTIRILMASI Hakan KALYON Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Ferruh N. AYOGLU Temmuz 2004 82 sayfa Özürlüler bir yandan kendilerine özgü sağlık sorunları ve nüfusa oranları nedeniyle özellikli ve öncelikli bir hizmet grubu oluştururken, diğer yandan sağlığın korunması ve geliştirilmesi yönünden de özel bir risk grubu oluştururlar. Bu çalışmada Zonguldak İl Merkezinde kamu iş yerlerindeki özürlü ve aynı iş yerlerindeki özürlü olmayan çalışanların sosyoekonomik özelliklerinin, sağlık algılamasına etkileri incelendi. Araştırma kesitsel ve karşılaştırmalı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evreni Zonguldak İl Merkezinde 2002 yılında kamu işyerlerinde çalışan 161 özürlü çalışan idi. Örneklem yapılmadan 161 özürlü çalışana ulaşılması hedeflendi. 161 özürlü çalışandan araştırmaya katılmayı kabul eden 148 kişiye (%91,9) ulaşıldı. Araştırmayı kabul eden özürlü kamu çalışanları mÖZET (devam ediyor) ile aynı işyerlerinde ve aynı işi yapan, 148 özürlü olmayan kamu çalışanına, eş zamanlı olarak anket uygulandı. Özürlülerin %41,9'u (n=62) ortopedik özürlü, %25,7'si (n=38) görme özürlü, %16,9'u (n=25) işitme özürlü, %15,5'i (n=23) diğer özür gruplarındaki özürlerden birine sahipti. Özürlülerin %81,8'i (n=121) erkek, % 18,2'si (n=27) kadın iken, özürlü olmayanların %76,4'ünün (n=113) erkek, %23,6'smın (n=35) kadın olduğu saptandı. Araştırmada yer alan özürlülerin %6,1'i (n=9) Yüksekokul ve üzerinde eğitim almış iken, özürlü olmayanların %17,6'sımn (n=26) yüksekokul ve üzerinde eğitim aldığı saptanmıştır (p=0,001). Araştırma kapsamındaki özürlüler ve özürlü olmayanların fiziksel (FSD) ve mental (MSD) sağlık durumu özet değerlerinin ortalamaları değerlendirildiğinde, özürlülerin FSD ortalaması 47,2 iken, özürlü olmayanlarda 50,9 dur (p=0,001). Özürlülerin MSD ortalaması 49,6 iken, özürlü olmayanlarda 48,2'dir(p=0,141). Anahtar Sözcükler : Kamu Çalışanı, Özürlü, Yaşam Kalitesi, Algılanan Sağlık, SF36 Bilim Kodu : 101.17.07 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis COMPARISON OF THE HEALTH PERCEPTION OF DISABLED AND NON-DISABLED INDIVIDUALS WORKING IN PUBLIC SECTOR WITHIN ZONGULDAK CITY CENTER BY MEANS OF SF 36 Hakan KALYON Zonguldak Karaelmas University Institute of Health Sciencens Department of Public Health Thesis Advisor : Yrd.Doç.Dr. Ferruh N. AYOGLU July 2004 82 pages Disabled people have priorities in the communities because of their health problems and also they are special risk groups for preventing and improving health. In this cross-sectional and comperative study, the effect of socioeconomic properties on life quality of disabled and non disabled people working in public sector in Zonguldak City is researched. The population of this study was 161 disabled people working in public sector in Zonguldak City. Of the population, 148 have accepted to answer the questionnaire. The same questionnaire was answered with non disabled 148 employer, working at the same places with disabled people. Of the disabled people, 41,9% (n=62) was orthopedically disabled, 25,7% (n=38) blind, 16,9% (n=25) deaf, 15,5% (n=23) other disabilities. Of the disabled people, 81,8% (n=121) was male, 18,2% (n=27) female, of the nondisabled; 76,4% (n=l 13) male, 23,6% (n=35) female. WhileABSTRACT (continued) 6,1% (n=9) of the disabled people had University degree 17,6% (n=26) of nondisabled had University degree and there were a significant difference between groups (p=0,001). The mean PCS and MCS of disabled people were 47,2 and the mean PCS and MCS of non disabled people were 50,9. The mean PCS of disabled people were significantly low (p=0,001). While the mean MCS of disable people were 49,6, 48,2 of non disabled. There were no significant difference of mean MCS between groups (p=0,141). Key Words : Working in Puplic Sector, Disability, Life Quality, Health Perception, SF-36 Science Code: 101.17.07 VI