Huzurevinde yaşayan yaşlılarda sağlık algılaması
Health perception of elderly people who live at elderly residental house
  1. Tez No: 157289
  2. Yazar: HÜLYA KULAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERRUH AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HUZUREVİNDE YAŞAYAN YAŞLILARDA SAĞLIK ALGILAMASI Hülya KULAKÇI Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Ferruh N. AYOGLU Eylül 2004 174 sayfa Doğumla başlayan yaşam, bebeklik, çocukluk, ergenlik, genç yetişkinlik, yetişkinlik ve yaşlılıkla devam eder. İnsan sağlığı kişinin bireysel yapısı ve çevresi arasındaki etkileşim ürünüdür. Yapılan tüm toplum sağlığı araştırmalarında ve epidemiyolojik değerlendirmelerde yaş en önemli değişkenlerden birisidir. Dünya Sağlık Günü çalışmalarında, doğuşta yaşam beklentisindeki artışta, yaşama yılların eklenmesinden daha önemlisinin yıllara yaşam katmak olduğu görüşünden hareketle sağlık ve sosyal hizmetlerin esas ilgisinin yaşam kalitesi olması gerektiği, kısaca yaşam kalitesinin yaşanan süreden daha önemli olduğu vurgulanmaktadır. Türkiye'de yaşlı nurusun diğer ülkelerinin ortalamalarının altında olmasına rağmen, gelecekte yaşlı nüfusunun artacağı kesindir. Bu nedenle, yaşlıların yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik önlemler alınmalıdır. Bu çalışma Zonguldak ilinde huzurevi ve huzurevi dışında yaşayan mÖZET (devam ediyor) yaşlıların sağlık algılamalarını değerlendirmek ve karşılaştırmak amacıyla planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubunu araştırmaya katılmayı kabul eden ve %50.0'ı (n=76) huzurevinde yaşayan 152 kişi oluşturmuştur. Huzurevindeki yaşlıların %84.2'si (n=64) 60-89 yaş grubu, %43.4'ü kadın (n=33), %64.5'i (n=49) eşini kaybetmiş, %35.5'i (n=27) okur yazar değil, %9.2'si (n=7) hiçbir gelire sahip değil, %30.3'ü (n=23) sosyal güvenceden yoksun ve %26.3'ü (n=20) çocuk sahibi değildir. İki grup arasında sosyal güvence durumu (p=0.001) ve çocuk sahibi olma durumu (p=0.001) açısından anlamlı fark bulunmuştur. Araştırmada yer alan huzurevindeki yaşlıların %73.7'sinin (n=56) düzenli kullandığı bir ilacı ve %80.2'sinin (n=61) kronik bir hastalığı olduğu belirlenmiştir. İki grup FSD (p=0.198) ve MSD (p=0.746) ortalamaları yönünden karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Huzurevindeki yaşlıların FSD ortalamaları arasında cinsiyet grupları (p 1=0.0 16), eğitim durumları (p 1=0.005) ve aylık gelir durumları (p 1=0.040), MSD ortalamaları arasında da cinsiyet grupları (p2=0.011) ve aylık gelir durumları (p2=0.015) açısından fark bulunmuştur. Anahtar Sözcükler : Yaşlı, Huzurevi, Yaşam Kalitesi, Algılanan Sağlık, SF 36 Bilim Kodu : 101.17.07 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis HEALTH PERCEPTION OF ELDERLY PEOPLE WHO LIVE AT ELDERLY RESIDENTAL HOUSE Hülya KULAKÇI Zonguldak Karaelmas University Institute of Health Sciences Department of Public Health Thesis Advisor: Yrd. Doç. Dr. Ferruh N. AYO?LU September 2004 174 pages Life begins at birth and continiues with babyhood, childhood, adolescense, young adulthood, adulthood and old age. Human health is the result of individual state and environmental interaction. Age is the most important variable of public health researches and epidemiological evaluations. During World Health Day activities, it is emphasized that life quality is more important than lifetime. Although the mean number of elderly people in Turkey is lower than Western Countries, it is certain to be increased. For this reason, there must be precautions to increase life quality of elderly people. In this study, health perceptions of elderly people that live in rest homes and others in Zonguldak City were evaluated. Of the 152 subjects who accepted the study, 50.0% (n=76) were selected from rest homes. Of the elderly people that live in rest homes, 84.2% (n=64) were 60-89 age group, 43.4% (n=33) were female, 64.5% (n=49) were widowed, 35.5% (n=27) had no literacy, 9.2% (n=7) had no income, 30.3% (n=23) had no social security, 26.3%ABSTRACT (continued) (n=20) had no child. There were significant difference of having social security (p=0.001) and child (p=0.001) between two groups. It is found that 73.7% (n=56) of elderly people that live in rest homes used a continual drug and 80.2% (n=61) had a chronical disease. Mean FSD (p=0.746) and MSD (p=0.198) were not different between two groups. Of the elderly people that live in rest homes, mean FSD were significantly different in gender (pi =0.0 16), educational level (pl=0.005), and monthly income (pl=0.040) groups, besides mean MSD were significantly different in gender (p2=0.011) and monthly income (p2=0.015) groups. Key Words : Elderly, Residental House, Life Quality, Health Perception, SF 36 Science Code: 101.17.07 vi