Konjestif kalp yetersizliği olan hastalarda karvedilolün sol atriyal appendiks fonksiyonları üzerine etkileri
  1. Tez No: 157365
  2. Yazar: SERDAR SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
İİİ ÖZET Konjestif kalp yetersizliği tüm dünyada en önemli ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Ölüm; genellikle hastalardaki aniden ortaya çıkan aritmi ve tromboembolik komplikasyonlar nedeniyle olmaktadır. Konjestif kalp yetersizliğinin tedavisi nörohumoral mekanizmaların daha iyi anlaşılması ile bu sürecin üzerine yönlendirilmiş ve yapılan çalışmalarla tedavide verilen B blokerlerin mortaliteyi azaltıcı etkileri gösterilmiştir. Bu çalışmada, konjestif kalp yetersizlikli hastalarda nonselektif (Bı ve B2) bir B bloker olan, aynı zamanda ctı bloker etkisi de bulunan karvedilol tedavisinin sol atriyal appendiks fonksiyonları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya semptomatik konjestif kalp yetersizliği olan 16' sı erkek 4'ü kadın 20 hasta alındı. Hastalar uzun süredir klasik kalp yetersizliği tedavisi almaktaydı. Hastaların bazalde transözefajiyal ekokardiyografi ile sol atriyal appendiks fonksiyonları, transtorasik ekokardiografi ile sol ventrikül fonksiyonları değerlendirildi. Hastalara minimal dozda karvedilol başlanıp 15 günde bir doz artırımı yapılarak tolere edebildikleri maksimal doza çıkıldı. Her hastaya karvedilol tedavisinin 3. ayının sonunda transözefajiyal ekokardiyografi ile sol atriyal appendiks fonksiyonları, transtorasik ekokardiografi ile de sol ventrikül fonksiyonları tekrar değerlendirildi. Sol atriyal appendiks fonksiyonlarının göstergesi olarak sol atriyal appendiks geç boşalma velositesi, velosite time integrali, sol atriyal appendiks ejeksiyon fraksiyonu ve sol atriyal appendiks ve sol atriyumdaki spontan ekokardiyografik kontrast yoğunluğu, sol ventrikül performansını değerlendirmek için sol ventrikül diyastol sonu çapı, sol ventrikül sistol sonu çapı,sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu,sol ventrikül diastol sonu volümü ve sol ventrikül sistol sonu volümü ölçüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Congestive heart failure is one of the leading death reasons in the world. The deaths occur generally due to arrhythmias abrubüy existing in the patients, or due to thromboembolic complications. The treatment of congestive heart failure is directed to this process by better comprehensions of neurohumoral mechanisms, and is indicated that P blockers which given in the treatment reduce mortality. In this study, in the patients with congestive heart failure, it is aimed to determine the impacts of carvedilol treatment which having a ai blocker impact and being non-selective (31 and 32) 3 blocker on the functions of the left atrial appendage. 20 patients, 16 of them male and 4 of them female, with congestive heart failure were included in the study. The patients had received classical heart failure treatment for along time. Left atrial appendage functions by transesophageal echocardiography and left ventricular functions by transthoracic echocardiography were evaluated in the basal. Minimal doses of carvedilol was initiated and increased on 15th day, and it was reached of the amound which they tolerated. In the end of third month of the carvedilol treatment, left atrial appendage functions by transesophageal echocardiography and left ventricular functions by transthoracic echocardiography were reevaluated. Left atrial appendage late empty velocity, velocity time integral of the emptying, left atrial appendage ejection fraction, spontaneous echocardiographic contrast intensity in the left atrium and left atrial appendage as the indicators of left atrial appendage functions and left ventricular end-diastolic dimensions, left ventricular end-systolic dimensions, left ventricular ejection fraction, left ventricular end-diastolic volumes and left ventricular end-systolic volumes in order to evaluate left ventricular performance, were measured. Left atrial appendage late diastolic emptying velocities, velocity time integral of the emptying, left atrial appendage ejection fraction indicated an increase with carvedilol in the third month of the treatment (in all, p< 0.001). In the onset, there was spontaneous echocardiographic contrast slightly in 9 patients (% 45), in 7 patients (% 35) moderately, and in 4 patients (% 20) severely.