Sağlıklı obez kişilerde sol ventrikül diyastolik fonksiyonunun pulsed dalga doku doppler ekokardiyografik yöntemle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 157376
  2. Yazar: DURMUŞ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REMZİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Obezite artmış kardiyovasküler morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Obezite insan vücudundaki sistemlerin hemen tamamım doğrudan veya dolaylı olarak olumsuz yönde etkilemekte ve vücuttaki yağ dağılımına bağlı olarak hastalıkların morbiditesi ve mortalitesi değişiklik göstermektedir. Çalışmamızda ko-morbid hastalıkların olmadığı izole obez kişilerde, pulsed dalga Doppler ve pulsed dalga doku Doppler ekokardiyografik yöntemle sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyon paremetrelerini değerlendirdik. Çalışmaya 24-50 yaş arasında 32 obez (Beden kitle indeksi (BKİ) > 30 kg/m2, 8 erkek) ve kontrol grubu olarak da obez olmayan 40 birey (BKİ < 30 kg/m2, 31 erkek) olmak üzere toplam 72 kişi alındı. Sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları konvansiyonel ekokardiyografik yöntemlerle ve mitral anulustan elde edilen pulsed dalga doku Doppler kayıtlan ile değerlendirildi. Sol ventrikül sistolik fonksiyon göstergeleri olan ejeksiyon fraksiyonu, fraksiyonel kısalma ve miyokardiyal sistolik dalga (Sm) parametrelerinde gruplar arası fark yoktu. Sol ventrikül diyastolik fonksiyon parametrelerinden mitral erken akım deselerasyon zamanı (DZ) obez grupta anlamlılığa ulaşmayan düzeyde uzamıştı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Obesity is associated with increased cardiovascular morbidity and mortality. Obesity negatively affects nearly all human systems either direct or indirectly. Morbidity and mortality of diseases which associated with obesity varies according to the distribution of fat in the body. In our study, we evaluated subjects with isolated obesity those have no co-morbid conditions for left venticular systolic and diastolic functional parameters by pulsed wave Doppler and pulsed wave tissue Doppler echocardiographic methods. The study included 72 subjects whose ages were between 24-50. All of 72 subjects, 32 were obese (Body Mass Index (BMI) > 30 kg/m2, 8 male) and 40 were non-obese (BMI < 30 kg/m2, 31 male) which were considered as control group. Left venticular systolic and diastolic functions were evaluated by conventional echocardiographic methods and pulsed wave tissue Doppler recordings which were obtained from mitral annulus. There was no difference between groups for ejection fraction, fractional shortening and myocardial systolic wave parameters those are indicators of left ventricular systolic function. Mitral early wave deceleration time (DT) which is a parameter of left ventricular diastolic function was insignificantly longer in the obese group. Isovolumetric relaxation time (IVRT) was significantly longer in the obese group (pO.001).