Takımdaşlığın performansa etkisinin araştırılması
Research on the effect of teamship on performance
- Tez No: 157406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı takımdaşlığın (takım birlikteliği) takımın performansına ne düzeyde etki ettiğine dayalı görüş ve önerileri saptamaya ve kulüplere, antrenörlere, sporculara bilimsel yaklaşımlar sunabilmeye yöneliktir. Araştırma,“giriş”,“gereç ve yöntemler”,“grup kavramı”,“grup kavramı çerçevesinde spor takımları”,“takım ve takımdaşlık kavramı”,“verilerin istatistiksel analizi ve sonuçlar”,“tartışma”ve“öneriler”bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde üç bölüm başlığı altında incelenmiş kuramsal bilgilere yer verilerek problem ortaya konulmuştur. Gereç ve yöntemler bölümünde, araştırmanın gerçekleşmesinde yapılan çalışmalar açıklanmış ve elde edilen bulgu; yorumlarla desteklenerek verilerin istatistiksel analizi ve sonuçlar bölümü oluşturulmuştur. Tartışma ve öneriler bölümünde ise, araştırmada elde edilen bulgular ışığında sonuçlar tartışılarak kişisel öneriler geliştirilmiştir. Araştırma 2003-2004 sezonu Türkiye Basketbol l.Lig, Futbol 2.1ig A kategorisi ve Hentbol Süper Liginde yer alan çeşitli kulüplerin sporcularından elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, Widmeyer et al. tarafından geliştirilen, Morali ve ark. tarafından kullanılan“Takım Sporlarında Takım Birlikteliği”envanteri veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS Ver. 10.5 programında yapılmıştır. Kullanılan test yöntemleri: Geçerlilik ve güvenirlik için Alpha (Cronbach) yöntemi, ortalamalar arasındaki farkların belirlenmesi için varyans analizi testi(Anova), Tukey Hsd. Testi, t testi, Bağımsız iki örnek arasında t testi istatistiksel analiz yöntemleri olarak kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, takım sporu ile uğraşan sporcularda takımdaşlığı etkileyen değişkenler hakkında bilgiler ve takımdaşlığın performansı nasıl etkilediğini ortaya koyan bulgular elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler :Takrmdaşlık-Performans-Grup-İletişim-Takım Birlikteliği
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the research is to determine suggestions and views concerning how team cohesion contributesto the performance of the team and to introduce scientific approaches to sports clubs, trainers and athletes. The research consists of seven parts including introduction,Equipment and methods, findings and comments, results, discussions and suggestions.The introduction part has been examined under four parts and mentioning theorical information the problem has been introduced. In the equipment and methods part, the work done while carrying out the research has been explained and with the finding obtained“ the findings and comments part”was formed. When it comes to“Results-Discussions-Suggestions Part”, in the light of findings obtained results and discussions have been put forward and some individual suggestions have been developed. The research bases on the data collected from the athletes of the various teams taking part in 2003-2004 season of Turkish Basketball 1st League, Turkish Football 2nd League( A category) and Handball Super League. In this research, team cohesion in team sports inventory which was developed by Widmeyer et al. and used by Morali and his friends has been used as a means of collecting data. The analysis of the data has been done with the SPSS ver. 10.5 programme. The methods of testing are; Alpha(Cronbach) Method for validity and reliability, variance analysis test (Anova) for determining the differences between the averages, t test and the t test of statistical analysis methods between two independent examples. As a result of this research, some information about the variables having an effect on team cohesion in athletes of team sports and some findings about how it has an effect on performance. Key Words : Teamship- Performance- Group- Communication- Team Cohesion