Beden eğitimi öğretmenlerinin sınıf yönetiminin öğretmen davranışı boyutuna ilişkin görüşleri
Physical education teachers' opinions about the teacher behavior dimension of classroom management
- Tez No: 157414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GIYASETTİN DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Güven, B., Beden eğitimi öğretmenlerinin sınıf yönetiminin öğretmen davranışı boyutuna ilişkin görüşleri, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Bilimleri ve Teknolojisi Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2004. Bu araştırma, beden eğitimi öğretmenlerinin sınıf yönetiminin öğretmen davranışı boyutuna ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, 7 ilden toplam 500 beden eğitimi öğretmeni katılmıştır. Veriler, çoktan seçmeli anket yolu ile toplanmıştır. Anketler, 4 il de posta yolu ile gönderilmiş ve toplanmış, 3 ilde bizzat araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, yüzde ve frekanslar ile X" (Ki-Kare) testinden yararlanılmış ve anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin, anketlere verdikleri cevaplara bakıldığında, en yüksek oranlarda; ders ortamında demokratik yaşam kültürünü benimsetmeye çalıştıklarım (%66), sınıf kurallarını öğrencilerle birlikte belirlediklerini (%70), uygulama bölümünde, öğrencinin etkin olduğu öğretim yöntemlerini tercih ettiklerini (%59.2) ve istenmeyen davranışla karşılaştıklarında, yumuşak bir ses tonu ile uyararak, kuralları hatırlattıklarım (%52) belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Güven, B. Physical education teachers' opinions about the teacher behavior dimension of classroom management, Hacettepe University Health Sciences Institute MSc Thesis in Sport Science and Technology, Ankara, 2004. The purpose of the study was to determine the opinions of physical education teachers about the teacher behavior dimension of classroom management. Questionnaire was administered to 500 physical education teachers from 7 cities of Turkey. Questionnaire was used for data collection which was sent and collected by post for 4 cities and carried out for teachers by the researcher in person for the other 3 cities. In the analysis of variables percentages, frequencies andX2 test and alpha level used was 0.05. Majority of the participants' answers showed that teachers prefer to imbibe democratic life culture in classroom environment (%66), to determine the classroom rules with students (%70), prefering the student centered instruction styles in practice part of the lesson (%59.2). When teachers face a misbehavior, they prefer to warn students in a soft voice (%52).