Sekiz haftalık pliometrik antrenman programının 14-16 yaş grubu bayan kısa mesafe koşucularının bazı fiksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
Effects of pliometric practice program short distance running women athletes at the age group of 14-16, were selected in order to see physical and physiological progress parameters
- Tez No: 157413
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Sekiz haftalık pliometrik antrenman programının 14-16 yaş grubu bayan kısa mesafe koşucuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisinin incelenmesi amacı ile yapılan çalışmaya 10 deney, 10 kontrol grubu olmak üzere toplam 20 atlet gönüllü olarak katılmıştır. Deney grubu sekiz hafta süre ile haftada üç gün pliometrik egzersiz ve teknik antrenman, kontrol grubu ise haftada üç gün sadece teknik antrenman yaptılar. Sekiz hafta sonunda deneklerin fiziksel ve fizyolojik parametreleri bilimsel geçerliliği kabul edilmiş laboratuvar ve alan testleri ile belirlendi. Deneklerden elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Çalışma sonucunda deney grubunun ön ve son testleri karşılaştırıldığında boy, İ.K.A.S.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY In the eight weeks period of Pliometric Practice Program, 20 volunteered short distance running women athletes at the age group of 14-15, were selected in order to see physical and physiological progress in the graphic of parameters. Out of 20 women athletes, 10 women selected for the 'Example Group' and the other 10 women selected for the 'Control Group'. During the eight weeks time period, the "Example Group' was given both pliometric exercise and technical practice three times a week. On the other hand, 'Control Group' was only given technical practice three times a week. At the end of eight weeks, by using the well-known scientific laboratory work and tests, both physical and physiological progress in two groups were acknowledged. In result of the laboratory work and the tests, the statistical analysis regarding to both group athletes, was defined based on the scientific data gained from the SPSS 10,0 package program. In comparison of the both groups, the Independent Samples T-Test was used in both of the first and the last tests. On the other hand in the evaluation of each group by-itself, Paired Simple T-Test was used to compare the data in the first and last tests. According to the findings of the statistical analysis, it was found that in the Example Group; horizontal and vertical jumping, flexibility, crunch test, 30 meters running, throwing power, left-right arm pushing strength, left-right hand reaction have been significantly improved. However, weight of a body, body fat percentage of a body, aerobic strength, left-right hand finger points strength level have not improved or showed any significant progress.