Temporomandibular eklem disfonksiyon sendromunda rol oynayan etyolojik faktörlerin ve semptomların araştırılması
A research of aetiological factors and symptoms in temporomandibular joint dysfunction syndrome
  1. Tez No: 157415
  2. Yazar: DERYA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Özer, E., Temporomandibular Eklem Disfonksiyon Sendromunda Rol Oynayan Etyolojik Faktörlerin ve Semptomların Araştırılması, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Fizyoterapistliği Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2004. Temporomandibular eklem disfonksiyon sendromu (TMEDS), çiğneme kasları, temporomandibular eklem (TME) ve ilgili tüm yapılan içeren yaygın klinik bir problemdir. Bu çalışmanın amaçlan, üniversite öğrencilerinde TMEDS klinik prevalansını ve etyolojik faktörlerini belirleyerek bulgu ve semptomlarını ortaya koymaktır. Çalışmaya 17-25 yaşlan arasındaki 100 gönüllü üniversite öğrencisi katılmıştır. Olgular alman hikayenin ardından, kaygı düzeyleri, çiğneme sistemi ve servikal bölge problemleri açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre TMEDS prevalansı belirlenmiş ve olgular TMEDS olan TMEDS(+) ve herhangi bir problemi olmayan TMEDS(-) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Gruplar etyolojik faktörleri, ağn düzeyleri, fonksiyonel ve ortopedik test bulgulan ile kraniomandibular indeks skorlan açısından karşüaştmlmışlardır. TMEDS 'nun prevelansı % 46 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT özer, D., A Research of Aetiological Factors and Symptoms in Temporomandibular Joint Dysfunction Syndrome, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Sports Physiotherapy Program, Master Thesis, Ankara, 2004. Temporomandibular joint dysfunction syndrome (TMJDS) is clinical problem that involves the masticatory musculature, temporomandibular joint (TMJ) and all associated structures. The aims of this study were to define clinic prevalence of TMJDS and aetiological factors and examine the signs and symptoms in the university students. A hundred voluntary university students' ages between 17-25 were participated to the study. Following history taking, students were evaluated in the aspects of anxiety levels, masticatory system and cervical spine disorders. According to evaluation results a prevalence of TMJDS was determined and participants were divided into two groups as student with TMJDS(+) and without TMJDS(-). These groups were compared in the parameters of aetiological factors, pain levels, functional and orthopedic test findings and craniomandibular index scores. Clinical prevalence was found 46 % of the participants.