Logob, a logic based data model with object oriented features and its implementation considerations
- Tez No: 15746
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAFLAN GÜNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Gerek nesneye-dayalı yaklaşım, gerekse mantıksal yaklaşım bir çok güçlü özelliklere sahip olmaları nedeniyle veri modeli tasarımında tercih edilen yaklaşımlardır. Her ne kadar, bu iki yaklaşımın tezat oluşturan bazı özellikleri olduğu biliniyorsa da, her ikisinin uyumlu özellikleri seçilerek bir veri modeli oluşturmak olasıdır. Hem nesneye-dayalı yaklaşım, hem de mantıksal yaklaşım özelliklerine sahip bir modelin güçlü bir model olacağına inanılmaktadır. Çünkü, böyle bir modelle verinin semantiği de gösterilebilecek ve genel bilginin gösterimi ve sorgulanması mümkün olabilecektir. Bu tezde geliştirilen LOGOB isimli veri modeli, bazı nesneye- dayalı yaklaşım özelliklerine sahip mantıksal bir veri modelidir. 'Nesne tipleri' sistemde saklanan nesneleri, özellikleri ve diğer nesnelerle olan ilişkileriyle tanımlar. Nesneler arası hiyerarşi de 'nesne tipi' ile tanımlanır. LOGOB'da genel bilgi, 'kurallar' ile gösterilir. 'Kurallar' mantıksal deyimlerdir ve LOGOB'da 'kural' tanımında karmaşık nesne tipleri kullanılabilinir. Bu tezde, veri modelinin yanı sıra, modelde mevcut olan karmaşık yapıların geliştirilmesiyle ilgili bazı öneriler de verilmiştir. LOGOB veri tabam yönetim sisteminin sorgu değerlendirme unsuru, bir 'kural'da geçen karmaşık yapıların ele alınışını göstermek amacıyla, geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Object-oriented approach and logic approach each has many powerful features that make them attractive in the design of data models. Although it has been argued that these two approaches are conflicting because of some of their features, it is possible to design a data model including compatible features of both. It is believed that, a data model having both object oriented and logic based features will be powerful, especially because semantics of data can be represented and representation and querying of general knowledge are possible. The data model developed in this thesis, LOGOB, is a logic based data model with some object oriented features. Object types define the objects stored in the system in terms of the properties of the objects and their relationships to other objects. Hierarchy of objects is another thing defined by object types through isa-relationships. General knowledge is represented by rules in LOGOB. Rules of LOGOB are logical expressions which allow the use of complex objects types in the representation of general knowledge. In the thesis, besides the data model, some implementation suggestions especially about the complex structures present in the data model are proposed. The query evaluation component of the DBMS of LOGOB is implemented with the aim of showing the handling of complex structures referred in a rule.