Handing incomplete information inlogob
- Tez No: 24444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAFLAN GÜNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Veri tabanlarına tamamlanmamış bilginin katılabilmesi özellikle bağıntısal veri tabanları bağlamında çeşitli araştırmacılar tarafından irdelenmiştir. Bu tezde, nesne yönelimli özelliklere sahip mantık temelli bir veri modeli olan Logob'a tamamlanmamış bilginin katılmasıyla ortaya çıkan sorunlar incelenmektedir. Ex-Logob veri modelinin formel tanımı yapılmakta ve söz dizimi tanımlanmaktadır. Dışarmalı, içermeli ayırtlam ve olası bilgilerin gösterimi için bir veri yapısı (E-tablo) önerilmektedir. E-tablolarında gereksiz bilgi türleri irdelenmekte ve nasıl giderilebileceği gösterilmektedir. Ex- Logob'un sorgu değerlendirmesi için E-tablolarını işleyen bir genişletilmiş bağıntısal cebir de tanımlanmaktadır. Ayrıca, tamamlanmamış bilgi içeren Ex-Logob kuralının bir Horn cümle kümesine nasıl çevrildiği gösterilmektedir. Ve son olarak, sunulan önerilerin Ex-Logob sorgularının değerlendirilmesinde nasıl kullanıldığı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Incorporating incomplete information into databases has been studied by various researchers especially in the context of relational databases. In this thesis, the problems brought about by the incorporation of incomplete information in Logob, a logic based data model with object oriented features, are examined. A formal definition of the Ex-Logob data model is given and its syntax is described. A data structure, E-table, to represent inclusive, exclusive disjunctions and maybe information is presented. The types of redundancies in E~ tables is discussed and it is shown how they are eliminated. Also an extended relational algebra is defined to operate on E-tables for the query evaluation of Ex-Logob. It is further shown how an Ex-Logob rule with indefinite information is converted into a set of Horn clauses. And finally, it is demonstrated how the ideas presented are applied to the evaluation of Ex-Logob queries.