Çalışan bireylerde üç farklı fiziksel aktivite anketinin güvenirliği ve geçerliği
Reliability and validity of three different physical activity questionnaire in employees
  1. Tez No: 157461
  2. Yazar: AYDA KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. HÜSREV TURNAGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışan Bireylerde Üç Farklı Fiziksel Aktivite Anketinin Güvenirliği ve Geçerliği, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Programı Doktora Tezi, Ankara, 2004. Bu çalışmanın amacı çalışan bireyler için 7-günlük Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (7-g FADA), 24-saatlik Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (24-s FADA) ve Fiziksel Aktivite Alışkanlığını Değerlendirme Anketinin (FAADA) geliştirilmesi, güvenirliği ve geçerliğinin saptanmasıdır. Araştırmaya yaş ortalaması 39.15 ± 8.14 yıl olan 686 birey katılmıştır. Görüşme tekniği ile doldurulan anketler iş, iş dışı ve toplam olmak üzere üç bölümde ele alınmıştır. Anketlerin bölümleri ve toplamı için harcanan MET (MET/hafta ya da MET/gün), harcanan süre (saat/hafta ya da saat/gün) ve bir saatte harcanan MET (MET/saat) hesaplanmıştır. Test-tekrar test güvenirliğinde 7-g FADA ve 24-s FADA aynı gün iki kez, FAADA 15-45 gün sonra ikinci kez uygulanmış ve sınıf içi korelasyon katsayısı (i?i) kullanılmıştır. Güvenirlik katsayıları 7-g FADA için.84 ile.99 (n=l 13), 24-s FADA için.79 ile.97 (n=419), FAADA için.75 ile.95 (n=315) arasında bulunmuştur (pO.001). Geçerlik çalışmasında vücut yağ yüzdesi (VYY) (n=64), kemik kütlesi (n=163), kalp atım hızı (KAH) (n=27) ve aktivite günlüğü (n=26) anketler ile eşzamanlı olarak uygulanmış ve Pearson korelasyon katsayısı (r) kullanılmıştır. Geçerlik çalışmasında aktivite günlüğü ile anketlerin tüm bölümleri arasında; kemik kütlesi ile FAADA'mn spor; VYY ile 7-g FADA'nın spor, 24-s FADA'nın iş, iş dışı ve serbest zaman, FAADA'mn iş, iş dışı, serbest zaman ve spor; KAH ile 7-g FADA'nın iş ve toplam, 24-s FADA'nın iş aktiviteleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Reliability and Validity of Three Different Questionnaires in Employees, Hacettepe University Health Sciences Institute, PhD Thesis in School of Sports Sciences and Technology Program, Ankara, 2004. The purpose of this study was to determine the reliability and the validity of 7-day Physical Activity Assessment Questionnaire (7-d PAAQ), 24-hours Physical Activity Assessment Questionnaire (24-h PAAQ) and Habitual Physical Activity Assessment Questionnaire (HPAAQ) developed for employees. 600 subjects (Mage=39.15±8.14 years) participated in this study. All questionnaires were completed by using interview technique. Amount of MET consumed (MET/week and/or MET/day and MET/hour) and time spent (hour/week) were calculated for each questionnaire. Intraclass correlation coefficient (i?i) was calculated to determine reliabilities of the questionnaires which were administered twice.