Elit bayan ve erkek güreşçilerinin fiziksel parametrelerinin incelenmesi
The observation physical parametres of elite women and men wrestlers
- Tez No: 157462
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Araştırmada, elit bayan ve erkek güreşçilerin fiziksel parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, yaş ortalamaları 17,78 ± 2,94 yıl olan 18 elit bayan ile yaş ortalamaları 19,21 ± 1,72 yıl olan 14 elit erkek güreşçi olmak üzere toplam 32 milli sporcu gönüllü olarak katıldı. Sporcuların, yaş, boy, kilo, pençe ve relatif pençe kuvveti, bacak ve relatif bacak kuvveti, sırt ve relatif sırt kuvveti, dikey sıçrama, anaerobik güç, vücut yağ oram (VYO) Max. V02, 30 m sprint, derece, kas esneklikleri ve eklem hareket genişlikleri ölçüldü. Bayan ve erkek sporcuların kas esnekliği parametrelerindeki karşılaştırma sonucu, quadriceps femoris ve kalça fleksörleri esnekliği sol ve quadriceps femoris ve kalça fleksörleri esnekliği sağ parametrelerinde p0,05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE OBSERVATION OF PHYSICAL PARAMETRES OF ELİTE WOMAN AND MEN WRESTLERS An analysis of physical parameters of elite female and male wrestlers is aimed in this research. Total 32 national sportsmen participated voluntarily in the research with age averages 17,78 ± 2,94 for 18 elite females and 19,21 ± 1,72 for 14 elite males. Age, height, weight, pawl and relative pawl force, leg and relative leg force, back and relative back force, vertical jump, aerobic energy, body fat ratio, Max V02, 30 m sprint, angle, muscle flexibilities and joint articulation width are measured. Upon comparison of muscle flexibility parameters of female and male sportsmen, differences in favour of males at level of p0,05 could not be found in Body Left Lateral Flexion, Body Right Lateral Flexion, Hip Internal Left Rotation and Hip Internal Right Rotation.