Türkiye'deki amatör spor kuluplerinin yönetim yapısı ve yönetici problemleri
Manager problems and manegement structure of amateur sport clubs in Turkey
  1. Tez No: 157481
  2. Yazar: UĞUR ABAKAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ NİYAZİ İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Yöneticiliği Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA - 2004 Uğur ABAKAY Danışman Yrd. Doç. Dr. Ali Niyazi İNAL Türkiye'deki Amatör Spor Kulüplerinin Yönetim Yapısı ve Yönetici Problemleri Araştırmanın amacı Türkiye'deki amatör spor kulüplerinin yönetim yapısı ve yönetici problemleri tespit edilerek, spor kulübü yöneticilerinin takımları hakkındaki düşünceleri ve spora hizmet vermekte olan kurumların yeterlilik düzeylerini belirlemektir. Araştırma 2003 yılı içerisinde, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinde faaliyet gösteren faal amatör spor kulübü yöneticileri üzerinde yapılmıştır. Araştırma kişisel görüşme tekniğiyle yapılmıştır. Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden tesadüfi seçilen üçer ilde uygulanan anketler sayesinde, yine tesadüfi seçilen toplam 540 amatör spor kulübü yöneticisi ile görüşülmesi sonucunda veriler toplanmıştır. Araştırmada, kullanılan anket formu bilgisayar ortamına aktarılarak, istatistiksel analizler, SPSS 11.0 (Statistical Package for Social Sciences) programında Chi-Square, frekans dağılım analizleri alındıktan sonra, birbiriyle ilişkili olduğunu düşündüğümüz değişkenler arasında çapraz tablolar oluşturulmuş ve bunların istatistiksi anlamlılıkları (PO.001, PO.01, PO.05) seviyesine göre yorumda bulunulmuştur. Sonuç olarak; Spor kulüpleri başında görev yapan yöneticilerin büyük bir bölümünün erkek, % 70'e yakını 40 yaş altı, %30'a yakını ise 40 yaş üzerindedir. Hizmet süreleri ise yaşları ile paralellik içerisinde olup %88'e yakını 10 yılın altında gibi bir süredir yöneticilikle uğraşmakta ve eğitim seviyeleri ise %80'nin üzerinde lise ve üniversite mezunu düzeyindedir. Yabancı dil bilmeyenlerin çoğunlukta olduğu yöneticilerin %77'sinin 900 milyonun altında gelire sahip olduğu, büyük çoğunluğunun lisanslı olarak 56spor yaptığı ancak %67' sinin bu alanda eğitim almadığı görülmesine rağmen tüm bu özellikleri taşıyan yöneticilerin spor yönetimi ile ilgili seminerlere katıldıkları ve bu alanda kendilerini yetiştirmeye çalıştıkları görülmektedir. Elde edilen veriler ışığı altında, GSGM yasası ve spor kulüplerinin kuruluşu ve işleyişi ile ilgili yasal düzenlemelerin kaçınılmaz olduğu, spor kulüplerinin başında görev yapan spor yöneticilerinin, spor yönetimi ile ilgili ciddi eğitimlere tabi tutulması gerektiği, sportif faaliyetlerde görev alan GSGM, sağlık ve emniyet personellerinin de spor alanında özel eğitim almış kişilerden oluşturulmasının Türk sporunun daha üst noktalara taşınmasında önemli bir faktör olacağını ortaya koymaktadır 57
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Selçuk University Instute of Health Science Sport Manegement Sciences Master Thesis / Konya-2004 Uğur ABAKAY Advisor Asist. Prof. Ali Niyazi ÎNAL Maneger Problems and Manegement Structure of Amateur Sport Clubs in Turkey The aim of the study was to understand the manager problems and management structure of amateur sport clubs in Turkey, opinions of sport clubs' managers about their teams and degrees of some conceits which support sport. Amateur sport clubs' managers from seven geographical regions in Turkey served as subjects in 2003. This research was done with personel interwiev. The managers picked up these datums under the auspices of practising inquiries which were done chance of 3 cities in Turkey's seven geographical regions and meeting with chance of 540 amateur sport clubs' managers. At research; inquiry's form, which was used, turns over to computer statistical analysises, which is SPSS 11.0 (Statistical Package for Social Sciences), a crosswise table is come in to existence between veriables which there're relationship between them accarding to us, and these are done after frequency dissociation analysis at chi-sguare programme.