Belediyelerde çalışan bireylerin rekreatif alışkanlıkları ve bu alışkanlıkları gerçekleştirmelerinde kurumlarından yararlanma düzeyi
Recreation habits of unicipality employees and their level of making use of the municipality facilities to realise these habits (Kocaeli sample)
  1. Tez No: 157482
  2. Yazar: FATİH SARIMERT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİYE BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Belediyelerde çalışan bireylerin rekreatif alışkanlıkları ve bu alışkanlıkları gerçekleştirmelerinde kurumlarından yararlanma düzeyi (Kocaeli örneği) Bu çalışmanın amacı, Kocaeli ilinde bulunan izmit Büyükşehir Belediyesi personelinin boş zamanlarım ne şekilde değerlendirdikleri, belediyenin çalışanlarına ne tür etkinlikler sunduğu, boş zamanlan değerlendirme etkinliklerinin iş verimine etkisi ve çalışanların boş zamanlarım değerlendirme konusunda ne kadar bilgili ve bilinçli olduklarının araştırılmasıdır. Araştırmanın evrenim İzmit Büyükşehir Belediyesinde çalışan 1300 kişi teşkil etmiştir. Memur, işçi, geçici işçi olarak çalışan deneklere 28 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. 1067 kişi (%82) anketi cevaplandırmıştır. Araştırmada, frekans, yüzde ve 0,5 anlamlılık düzeyinde Pearson Korelasyon tekniği kullanılmıştır. Kullanılan anketlerin analizi Windows SPSS paket bilgisayar programıyla yapılmıştır. Sonuçta, çalışanların yeterli boş zamana sahip oldukları, boş zamanlarını daha çok pasif etkinliklerle değerlendirdikleri, boş zaman etkinliklerine yönelme nedenlerinin; ilgi alanları olması, arkadaşlarıyla beraber olma istekleri, sağlıklarım olumlu yönde etkilemesi ve boş zamanlan değerlendirme etkinliklerine katılmanın iş verimini olumlu yönde arttırdığı tespit edilmiştir. Belediyenin, personeline boş zaman etkinliği düzenlemekte ve çeşitliliği artırmada yetersiz olduğu, rekreatif tesislerden yararlanmalarına da ortam hazırlamadığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Rekreasyon, Belediye rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recreation habits of unicipality employees and their level of making use of the municipality facilities to realise these habits (Kocaeli sample) This study aims to find out how the employees of İzmit Metropolitan City Municipality in Kocaeli province spend their leisure time, what opportunities the municipality provides to its personnel, the effect of leisure time activities on the efficiency at work and the level or personnel's awareness and consciousness in terms of ways to spend the leisure time. The universal of the research is made up of the 1300 people working in îzmit Metropolitan City Municipality. The subjects that include officers, workers and temporary workers were given a survey of 28 questions. 1067 people (%82) responded to the survey. In the research, frquency, percent and Pearson Correlation technique at the" significance level of 0.5 were used. The surveys were analysed using Windows SPSS computer software. It was concluded that the personnel have sufficient leisure time, they make use of such time by passive activities, their selection of leisure time activities were based on areas of interest, desire to be with friends, seeing the positive effects on health and increasing then- working efficiency. It was found out that the municipality is not able to organise leisure time activities for personnel and to increase the number of such activities and it does not allow them to make use of recreation facilities. Key words : Recreation, Municipality