Impacts of sewage sludge codisposal on waste degredation in aerobic and anaerobic bioreactors
Anaerobik ve aerobik biyoreaktörlerde arıtma çamuru birleşik tasfiyesinin atık bozunması üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 338928
  2. Yazar: MERVE HARMANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TÜZÜN ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünya üzerindeki katı atık ve atık su arıtma tesisi çamuru üretimi ekonomik, endüstriyel ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak gitgide artmaktadır. Bu durum, sürdürülebilir katı atık ve çamur depolama problemini oluşturmaktadır. Özellikle, düzenli depolama alanı bulma sorunları, atık su arıtma tesisi çamurunun işleme maliyetinin yüksek olması ve çevresel endişeler yeni bir bertaraf metodu bulma zorunluluğunu ortaya koymuştur. Artıma çamurlarının bertarafı için yakma, yüzeysel depolama ve kompostlama gibi birçok alternatif olmasına rağmen, arıtma çamurlarının katı atıklarla birlikte aerobik ve anaerobik biyoreaktörlerde birleşik tasfiyesi en çok kullanılan ve en ekonomik metotdur. Bundan dolayı bu çalışma, verimli ve uygun maliyetli bir depolama sistemi belirlemek ve değerlendirmek için iki aşamalı laboratuvar deneyleri yapılarak, çamurların katı atıklarla birlikte anaerobik ve aerobik biyoreaktörlerde bileşik tasfiyesi ile ilgili bilgi edinmeyi amaçlamaktadır. Bu aşamalar optimum katı atık ve arıtma çamuru oranını belirlemek için anaerobik biyoreaktörlerin kullanıldığı laboratuvar ölçekli ve sonrasında çamur eklentisinin katı atık stabilizasyon prosesi üzerindeki etkilerini belirlemek için aerobik ve anaerobik biyoreaktörlerin kullanıldığı pilot ölçekli aşamaları içermektedir. Çalışmanın sonucunda, laboratuvar ölçekli reaktörlerde çamurların katı atıklarla birlikte bileşik tasfiyesinin umut vaadeden bir metot olduğu görülmüştür. Bu metot, anaerobik biyoreaktörlerde katı atık stabilizasyonunu hızlandırırken, çamurun enerji potansiyeli faydalı bir şekilde kullanılabilmektedir. Pilot ölçekli reaktörlerde ise, havalandırmanın sızıntı suyunu işlemede uygun bir metod olduğunu, stabilizasyonu hızlandırdığını ve organik ve nitrojenlerin hızlıca giderimini sağladığını ortaya koymaktadır. Bir diğer taraftan anaerobik biyoreaktörlerde CH4 üretiminin daha verimli bir metot olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to economical, endustrial and technological developments, waste and wastewater sludge productions are increasing gradually all over the world. This situation constitutes to the problem of sustainable solid waste and sludge disposal. Especially diffuculties in finding new landfill spaces, high cost of wastewater sludge management and environmental concerns are forced to find a new method for disposal. Although there are many methods such as incineration, surface disposal and composting, codisposing of wastewater sludge with MSW in the aerobic and anaerobic bioreactors are most used and economical way. Therefore, the objective of this study was to obtain information about sludge codisposal with MSW in the aerobic and anaerobic bioreactors in order to evaluate and determine an efficient and cost-effective landfill management system by utilizing two stage laboratory experiments. These stages include, the lab-scale reactor set-up in order to determine optimum solid waste to sludge ratios by using anaerobic bioreactors and then pilot scale reactor set-up in order to understand the effect of sludge addition on waste stabilization process by using aerobic and anaerobic bioreactors. The results of this study showed that in the lab-scale reactors, codisposal of wastewater sludges with MSW is a very promising method. This method accelerates waste stabilization rates in the anaerobic bioreactors while the energy potential of the sludge is used beneficial. In the pilot scale reactors this study showed that, aeration is a feasible way to treat leachate, fastens stabilization rate and provides rapid removal of organics and nitrogen. On the other hand, CH4 production in the anaerobic was more promising.