Boğalarda seminal plazma proteinleri ile sperm kalitesi arasındaki ilişkiler
Relationships between seminal plasma proteins and sperma quality in bulls
  1. Tez No: 157522
  2. Yazar: ÖZKAN DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL KARAGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Boğalarda seminal plazma proteinleri ile sperma kalitesi arasındaki ilişkiler Bu araştırmada, SDS-PAGE tekniği ile seminal plazma proteinlerinin elektroforezi yapılarak protein bantları tespit edilmiş, bu bantların spermatozoa kalitesini belirleyen motilite, anormal spermatoza oranı, ölü spermatoza oram ve yoğunluk parametreleri arasında ki ilişkiye sperma hem dondurulmadan hemde dondurulduktan sonra bakılmıştır. Araştırmada, aynı bakım ve besleme şartlarında, yaşlan birbirine yakın siyah- ala ırkı boğalara ait 18 adet ejakulat, alınır alınmaz soğuk zincirde laboratuara ulaştırılmış, spermatolojik muayenelerin ardından, bir kısmı hemen sulandırılıp dondurulmuş, diğer kışımı ise 4000 rpm'de 20 dakika santrifüj edilerek seminal plazmaları elde edilmiştir. Motilite, ölü spermatozoa ve anormal spermatozoa oram parametreleri kendi aralarında gruplandınlarak seminal plazmaların SDS-PAGE elektroforezi yapılmış, jeller dansitometrik olarak değerlendirilmiştir. Aynı işlem dondurulmuş spermaya da uygulanarak elde edilen protein bantların yüzde dağılımları ile spermatolojik parametreler istatistik analizlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Relationships Between Seminal Plasma Proteins and Sperma Quality in Bulls In this study, seminal plasma proteins were seperated by sodium doedosil sulphate- polyacilamide gel electrophoresis (SDS-PAGE) and the relationship between obtained protein bands and motility, abnormal number spermatozoa, abnormal number of dead spermatozoa and spermatozoa density indicating the quality of spermatozoa were examined before and after frozen samples of sperma. In this research, ejaculate samples from 18 holstein bulls with similar ages under the same control and feeding conditions were taken and transported to the laboratory in cold conditions. After the examinations of the sperma samples, some of the samples were diluted and frozen. Some other sperma samples were centrifuged at 4000 rpm for 20 minutes to obtain seminal plasma. Parameters were grouped according to the motility, dead spermatozoa and ratio of the abnormal spermatozoa before the analysis of obtained seminal plasma samples. Then, proteins of freshly prepared seminal plasma and frozen sperma samples were seperated by SDS-PAGE. Protein bands on the polyacrilamide gel from both seminal plasma and frozen sperma were evaluated as percentage distribution of proteins using densitometer. The percentage distribution of protein bands were compared statistically with the parameters of sperma. Results of this study showed that there was general decrease on the protein bands depending on the defrosting of the frozen seminal plasma samples.