Sağlıklı sığırların dışkılarından Listeria spp. izolasyon ve identifikasyonu
Isolation and identification of Listeria Spp. from faeces samples of healty cattles
- Tez No: 157542
- Danışmanlar: PROF.DR. FUAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ill SAĞLIKLI SIĞIRLARIN DIŞKILARINDAN LISTERIA SPP. İZOLASYON VE İDENTİFİKASYONU ÖZET Bu çalışmada, Sivas ili Gemerek ilçesindeki süt sığırcılığı işletmesine ait sağlıklı sığırlardan 2003 yılının farklı dönemlerinde (Ekim-Ocak-Nisan-Temmuz) alınan dışkı örneklerinde Listeria spp. izolasyon ve identifikasyonu gerçekleştirildi. Dışkı örneklerinden Listeria spp. izolasyonu amacıyla, Listeria Selektif Buyyon (Oxoid) ve Listeria Selektif Agar (Oxoid) kullanıldı. Numunelerin ilk ekimleri yapıldıktan sonra izolasyon yapılamayan numuneler için soğukta zenginleştirme yöntemi kullanıldı ve dışkılar + 4 °C'ye kaldırıldı. 3 hafta bekletildikten sonra ikinci kez izolasyon prosedürü uygulandı. Negatif numuneler tekrar + 4 °C'ye kaldırıldı ve 7 hafta sonra üçüncü kez izolasyon prosedürü uygulandı. Elde edilen izolatların identifikasyonu amacıyla klasik biyokimyasal testler ve API Listeria (Biomerieux, Fransa) Test Kiti kullanıldı. Yapılan izolasyon çalışmalarında ekim ayında 100 dışkı örneğinden, 9 adet L. monocytogenes, 41 adet L. innocua, 9 adet L. welshimeri olmak üzere 59 adet Listeria spp., Ocak ayında 8 adet/,, monocytogenes, 43 adet L. innocua, 10 adet L. welshimeri olmak üzere 61 adet Listeria spp., nisan ayında 6 adet L. monocytogenes, 23 adet L. innocua, 10 adet L. welshimeri olmak üzere 39 adet Listeria spp., temmuz ayında ise 4 adet L. monocytogenes, 24 adet L. innocua, 8 adet L. welshimeri olmak üzere 36 adet Listeria spp. izole edildi. Soğuk zenginleştirme işleminde 3. hafta ekimlerinde üreme gözlenmedi. 7. hafta ekimlerinde daha başarılı sonuçlar alındı. Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre geniş bir yaşam ısısına sahip Listeria türlerinin taşıyıcı konumdaki sığırların dışkıları ile doğaya yayılmaları, insan ve hayvanların sağlığı açısından potansiyel bir tehlike oluşturmaktadır. Anahtar Kelimeler : Listeria spp., Sığır, Dışkı, İzolasyon, İdentifıkasyon
Özet (Çeviri)
IV ISOLATION AND IDENTIFICATION OF LISTERIA SPP. FROM FAECES SAMPLES OF HEALTY CATTLES ABSTRACT In this study, the isolation and the identification of the samples of faeces from a Commercial Dairy Cows Company in Gemerek, Sivas were taken in different periods of the year (October, January, April, July). For the isolation of Listeria spp., Listeria Selective Broth (Oxoid) and Listeria Selective Agar (Oxoid) were used on the samples of faeces. Upon first isolation of the samples, the method of cold enrichment was used for the samples on which isolation was not possible. The fecal samples were stored in the fridge with +4 °C for 3 weeks and then the procedure of isolation was applied again. The negative samples were replaced into the fridge with +4 °C and after 7 weeks the isolation procedure was reapplied. In order to grown isolats common biochemistry tests were applied and API Listeria (Biomerieux, France) Test Kit were used. In the isolation studies carried out in October, out of 100 faeces, 9 L. monocytogenes, 4 L. innocua, 9 L. welshimeri, totalling 59 Listeria spp.; in January, 8 L. monocytogenes, 43 L. innocua, 10 L. welshimeri, totalling 61 Listeria spp.; in April, 6 L monocytogenes, 23 L. innocua, 10 L. welshimeri, totalling 39 Listeria spp; in July 4 L monocytogenes, 24 L. innocua, 8 L. welshimeri, totalling 36 Listeria spp. were isolated. In the cold enrichment process, no production of Listeria spp was observed in the 3 rd week, more successful results were observed in 711 week. According to the findings in our research, the separation of the faeces of cows having Listeria spp. with a wide range of survival temperature in spreading to the nature, is a potantiel danger for the health of humans and animals. Key words : Listeria spp., Cattle, Faeces, Isolation, Identification