Bıldırcınlarda harder bezi üzerinde ışık ve elektron mikroskopik çalışmalar
The light and electron microscopic investigations on the harderian gland in the quails
- Tez No: 157541
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET ALTUNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bıldırcınlarda Harder Bezi Üzerinde Işık ve Elektron Mikroskopik Çalışmalar Bu çalışmanın amacı, bıldırcınlarda Harder bezi'nin yapısını ışık ve elektron mikroskopik olarak incelemektir. Çalışmada 10 adet erkek ve 10 adet dişi olmak üzere 20 adet erişkin ve sağlıklı bıldırcın Harder bezi, materyal olarak kullanıldı. Bıldırcın Harder bezi'nin, tek tip epitel hücrelerin oluşturduğu tek loptan maydana gelmiş tubuloalveolar bir yapı gösterdiği belirlendi. Tek tip olan sekretorik hücrelerin sitoplazmasında değişen sayılarda sekretorik veziküllerin yer aldığı ve bu hücrelerin organeller açısından zengin olduğu tespit edildi. Ayrıca hücrelerin apikalinde mikrovilluslara rastlandı. Korpus glandulelerde üretilen salgının, duvarını tek katlı prizmatik ve basık prizmatik hücrelerin sınırlandırdığı primer ve sekunder kanallarla iletildiği tespit edildi. Bıldırcınlarda Harder bezi'nde salınımın holokrin tarzda olduğu ve sekretorik hücrelerin PAS (+) ve AB (+) (pH:2.5) reaksiyon verdiği gözlendi. Sekretorik hücrelerin bazal bölümünde miyoepitel hücreler bulundu. Bezin subepitelyal bölgesinde görülen diğer bir hücre plazma hücresi idi. Bu hücrelerin varlığı hem korpus glanduleler arasında hem de kanallar arasındaki bağ dokuda tespit edildi. Bezin stromasını oluşturan interlobuler trabeküller içinde ayrıca fibroblastlar, kan damarları ve sinir telleri de gözlendi. Yapılan bu çalışmada cinsiyete özgü bir farklılık bulunamadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Light and Electron Microscopic Investigations on the Harderian Gland in the Quails. The aim of this study was to investigate structure of the Harderian gland in the quails by light and electron microscopy. For this study, the 20 Harderian glands obtained from 10 male and 10 female adult, healthy quails were used as material. It was identified that the Harderian gland of quail has a tubuloalveolar structure with a single lobule type basically composed of a single type of epithelial cell. The presence of the varying numbers of secretory vesicles in the cytoplasms of a single type of secretoric epithelial cell and rich organelles structure of these cells, were determined. Furthermore, microvilli were observed on apical surface of these cells. It was determined that the secretion, produced by corpus glandule, was transported via primary and secondary ducts, whose walls were lined with columnar cells and low columnar cells, respectively. In the Harderian gland of quails, a holocrine type of secretion and PAS (+) and AB (+) (pH: 2,5) reactions in the secretory cells, were observed. Myoepithelial cells were found at the basal site of the secretory cells. The other cell were seen at the subepithelial region was the plasma cell. The presence of these cells were determined at the connective tissue between both corpus glandules and ducts. Fibroblasts, blood vessels and nerve fibers were also observed in the interlobular trabeculae that forms the stroma of the gland. In this study, no sexuel dimorphisim was found.