İltihabi periodontal hastalıklarda Cytomegalovirus ve Prophyromonas gingivalis varlığının tedavi öncesi ve sonrası değerlendirilmesi
Evaluation of pre and post treatment presence of cytomegalovirus and Porphyromonas gingivalis in inflamatory periodontal diseases
- Tez No: 157567
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNEN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
-82 ÖZET: Dental plak içinde saptanan Herpesvirüslerinden Sitomegalovirüs'ün (CMV), periodontal hastalıkla en fazla ilişkide olduğu saptanmıştır. Herpesvirüsleri ile enfekte olmuş periodontal bölgelerde periodontal patojenler yoğun olarak bulunabilirler. Kronik (erişkin) periodontitiste derin cep bölgelerinde, CMV ve P. gingivalis varlığı arasında belirgin ilişki saptanmıştır. Çalışmamızda, kronik (erişkin) periodontitis ve gingivitiste CMV'nin varlığının gösterilmesi ve P. gingivalis ile ilişkisinin saptanması ile periodontal tedavinin viral ve bakteriyel patojenler üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın birinci aşamada 30 kronik (erişkin) periodontitisli ve 32 gingivitisli; ikinci aşamada 25 kronik (erişkin) periodontitis ve 15 gingivitisli bireyden dental plak ve dişeti biyopsileri alınmıştır. CMV ve P. gingivalis varlığını değerlendirmek amacıyla toplanan örnekler PCR yöntemiyle incelenmiştir. Tedavi sonrası sadece ikinci aşamada çalışmaya katılan hastalardan toplanan örnekler incelenmiştir. Kronik (erişkin) periodontitisli bireylerde CMV görülme oranı dental plakta % 26,7 ile %68; dişeti dokularında %36; gingivitisli grupta, dental plakta %18,75 ile %33 arasında; dişeti dokusunda ise %27 oranında bulunmuştur. Kronik (erişkin) periodontitis grubunun dental plaklarında %92, dişeti dokusunda %40 ; gingivitis grubunun ise dental plaklarında %47, dişeti dokusunda %33 düzeyinde P. gingivalis bulundu. CMV ve P. gingivalis'in aynı anda dental plakta görülme sıklığı (VP+-BP+) periodontitis grubunda %60, gingivitis grubunda %6.7 oranında; CMV ve P. gingivalis'in aynı anda dişetinde görülmesi (VD+-BD+) periodontitis grubunda %8, gingivitis grubunda %13 ; CMV'nin aynı anda hem dental plak hem dişetinde görülme sıklığı (VP+-VD+) periodontitis grubunda %28, gingivitis grubunda 0 ; P. gingivalis' in aynı anda hem dental plak hem dişetinde görülme sıklığı (BP+-BD+) periodontitis grubunda %36, gingivitis grubunda %33 oranında bulundu. Tedavi sonrası değerlendirmede; kronik (erişkin) periodontitisli bireylerin dental plaklarında CMV görülme oranı %24; dişeti dokularında %12; gingivitisli grupta, dental plakta %1383- oranında ; dişeti dokusunda ise 0 bulunmuştur. P. gingivalis' in görülme sıklığı kronik (erişkin) periodontitis grubunun dental plaklarında %56, dişeti dokusunda %27, gingivitis grubunun dental plaklarında %27, dişeti dokusunda %13 düzeyinde bulundu. CMV ve P. gingivalis'in aynı anda dental plakta görülme oranı (VP+-BP+) periodontitis grubunda %16, gingivitis grubunda %6.7; CMV'nin aynı anda hem dental plak hem dişetinde görülme sıklığı (VP+-VD+) periodontitis grubunda %8, gingivitis grubunda 0, P. gingivalis' in aynı anda hem dental plak hem dişetinde görülme sıklığı (BP+-BD+) periodontitis grubunda %8, gingivitis grubunda %27 oranında tespit edilmiştir. Hem periodontitis grubunda hem de gingivitis grubunda CMV ve P. gingivalis aynı anda dişetinde (VD+-BD+) gözlenmemiştir. Çalışmamızın sonucunda, CMV ve P. gingivalis'in tek başlarına ve bir arada kronik (erişkin) periodontitisli bireylerin dental plaklarında yoğun olarak bulundukları; Faz 1 tedavinin, bu mikroorganizmaların optimal düzeyde ortamdan uzaklaştırılmalarında yetersiz kaldığı bulgulanm ıştır.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY: Among the herpesviruses, cytomegalovirus (HCMV) has been found to have closer relationship with periodontal disease. Periodontal sites which are infected by herpesvirus infections are reported to be rich from periodontopathic bacteria. Studies have reported significant correlation between the occurence of HCMV and P. gingivalis in chronic (adult) periodontitis. The aim of our study was to demonstrate the presence of HCMV in dental plaque and gingival tissues of gingivitis and periodontitis patients; and also find its relationship with P. gingivalis and examine the effects of periodontal therapy on these pathogens. In the first step of the study, dental plaque and gingival tissue specimens were collected from 30 chronic (adult) periodontitis and 32 gingivitis patients; and in the second step, from 25 chronic (adult) periodontitis and 15 gingivitis patients. In order to detect HCMV and P. gingivalis presence, PCR was employed to the pre- treatment samples. But, only the post-treatment samples of the second group were examined by PCR method. In chronic (adult) periodontitis, the CMV prevalance was 26,7%- 68% in dental plaques, 36% in gingival tissue samples; in gingivitis it was 18,75%- 33% and 27%, respectively. For P. gingivalis, it was 92% and 40% in periodontitis and 47%and 33% in gingivitis. CMV-P. gingivalis co-infection rate in dental plaque was 60% in periodontitis and it was 6.7% in gingivitis; and in gingival tissues it was 8% and 13%, respectively. In both plaque and tissue specimens, CMV was 28% in periodontitis, 0 in gingivitis; and P. gingivalis was 36% in periodontitis and 33% in gingivitis. According to the post-treatment findings, in chronic (adult) periodontitis, the CMV prevalance was 24% in dental plaques, 12% in gingival tissue samples; in gingivitis it was 13% and 0, respectively. For P. gingivalis, it was 56% and 27% in periodontitis and 27% and 13% in gingivitis. CMV-P. gingivalis co-infection rate in dental plaque was 16% in periodontitis and it was 6.7% in gingivitis; and in gingival tissues both were 0. In both plaque and tissue specimens, CMV was 8% in periodontitis, 0 in gingivitis; and P. gingivalis was 8% in periodontitis and 27 in gingivitis.85 As a conclusion, it has been found that CMV and P. gingivalis, either alone or together making co-infections, occurs in periodontitis lesions with high prevalance. Phase 1 treatment has been found to be inefficient to eliminate these microorganisms from periodontal sites.