Başlangıç oklüzal çürüklerin gözle muayene, geleneksel radyografi, direkt dijital radyografi ve lazer floresans cihazı ile değerlendirilmesi
Evaluation of early occlusal caries lesions with naked eye inspection, conventional radiography, direct digital radiography and laser fluorescence device
  1. Tez No: 157566
  2. Yazar: MERYEM TORAMAN ALKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA SİYAHHAN BALA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında, çürük teşhisinde kullanılan temel klinik yöntemlerden olan gözle muayene, geleneksel radyografi ve direct dijital radyografi ve son yıllarda geliştirilen yeni bir lazer floresans cihazının (Diagnodent, KaVo, Almanya) başlangıç oklüzal çürüklerinin teşhisinde etkinliklerini altın standart olarak kabul edilen histolojik değerlendirme kriterleri ile karşılaştırarak araştırılmıştır. Çalışmada 250 adet yeni çekilmiş, gözle görülür kavitasyonu olmayan daimi büyük azı ve küçük azı dişi kullanıldı. Standard izasyon şartları sağlandıktan sonra dişlerin geleneksel radyografi ve RVG ile görüntüleri alındı. Daha sonra dişlerin gözle muayeneleri, radyografik değerlendirmeleri ve Diagnodent ölçümleri iki gözlemci tarafından birbirinden bağımsız olarak yapıldı. Diagnodent ölçümleri iki hafta sonra aynı şartlarda tekrarlandı. Histolojik değerlendirme, dişler % 0.5' lik bazik fuksin içinde bekletildikten ve takiben oklüzal fossanın ortasından geçecek şekilde mezio - distal yönde iki eşit parçaya bölündükten sonra steromikroskopta x10 büyütmede yapıldı. Gözle muayene, radyografik yöntemler ve histolojik değerlendirme sonuçlarının birbiri ile uyumu ve gözlemciler arasındaki uyum değerlendirmesi Kappa analizi ile, Diagnodent ölçümlerinin diğer yöntemlerle uyumu tanımlayıcı istatistikler ile ve Diagnodent ölçümlerinin histolojik değerlendirme ile uyumu ROC eğrileri kullanılarak yapıldı. Ayrıca her değerlendirme yöntemi için sensitivite ve spesifiteleri hesaplandı. Değerlendirilen tüm yöntemlerin birbiri ile uyumlarının zayıf olduğu gözlendi. Gözlemciler arasındaki uyum değerlendirildiğinde, geleneksel radyografinin, gözle muayene ve RVG'ye oranla bir miktar daha uyumlu iken, Diagnodent ölçümleri için gözlemciler arası uyum % 71 olarak bulunmuştur. Aynı gözlemcinin tekrar eden ölçümleriarasındaki uyum ise % 50 civarındadır. Gözle muayene ve radyografik tekniklerin spesifiteleri yüksek, sensitiviteleri düşük bulunurken, Diagnodent ölçümlerinin spesifıteleri düşük sensitiviteleri yüksek bulunmuştur. Çalışma sonuçlarına göre; özellikle başlangıç oklüzal çürüklerinin teşhisinde test edilen tekniklerden hiç birinin tek başına güvenilir olmadığını ve Diagnodent'in yüksek oranda yanlış pozitif teşhise yol açacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, diagnostic efficiencies of visual inspection, conventional radiography, direct digital radiography and a new laser fluorescence device (Diagnodent, KaVo, Germany) were evaluated in comparison to the histological validation as gold standart. Extracted 250 human premolar and molar teeth with visually intact occlusal surfaces were used. The conventional and direct digital bite-wing radiographs of the teeth were taken under standardized conditions. Visual inspection, radiographic validation and Diagnodent measurements were assessed by two observers independently. Diagnodent measurements were repeated after two weeks under identical conditions.The teeth were stored in basic- fuchsin dye and than sectioned into two equal parts through their mesio-distal axes across the occlusal fossas for histological validation. The sections were examined by steromicroscope under x10 magnification. The relationship between visual inspection and radiographic and histological validations were evaluated with Kappa statistics and interobserver reliability was evaluated with oneway ANOVA. The relationship between Diagnodent and the other methods tested were evaluated with descriptive statistics and relationship between Diagnodent measurements and the histological validation was evaluated with ROC curves. Sensitivity and specificity values were calculated for all methods tested in the study. The relationship between all methods that are evaluated in this study found to be meanly weak. The interobserver reliability for conventional radiography was slightly better than visual examination and direct digital radiography. Interobserver reliability for Diagnodent measurements was 75 % and intraobserver reliability was-105- around 50 %. Specificity values were high and sensitivity values were low for visual inspection and radiographic methods while specificity values were low and sensitivity values were higher for Diagnodent measurements. According to the results of this study we can state that none of the techniques tested gave accurate results for the detection of early occlusal caries when used seperately. Diagnodent measurements caused high amounts of false positive diagnosis.