A General report on high strength concrete
  1. Tez No: 15758
  2. Yazar: A.YÜCEL AKA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURAN ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Son yıllarda, beton üretimi ve kullanımı alanlarında bir çok yeni atılımlar yapılmıştır. Bunlar arasında,“Yüksek Dayanımlı Beton”'un üretilmesi ve kullanılması en önemli gelişmelerden birisidir. Bu çalışmada. Yüksek Dayanımlı Betonun tasarı ve kullanılışında etkin olan ulusal ve uluslararası teknik yönetmelikler ve yeni araştırma raporları taranmıştır. Özellikle malzeme ve işlenebilirlik konuları incelenmiş ve Yüksek Dayanımlı Beton elemanlarının uygulaması esnasında karşılaşılabilecek problemler gözden geçirilmiştir. Ayrıca, Normal Dayanımlı Beton ile Yüksek Dayanımlı Beton arasındaki maliyet farkları yakın zamanda planlanmış inşaat projelerinden alman verilere dayanılarak incelen miştir.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT In recent years, there have been many developments in production and type of usage of concrete. Among these, the production of High Strength Concrete is one of the most important developments. In this work, the governing design procedures take part in national building codes and in technical reports for High Strength Concrete is being examined. Specially, the material topics and placement procedures are emphasized and the problems that can be faced during the application of High Strength Concrete elements are highlighted. In addition, cost comparisons depending on the recent construction projects between Normal Strength Concrete and High Strength Concrete mre also examined.