A Comparison on N and K type bracing system in multi-story steel-frame design
- Tez No: 15757
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışmada, N ve K tipi çapraz bağlantıların değişik eksantirisiteler ile yapı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Onbir adet çapraz bağlantılı ve bir adet çapraz bağlantısız referans çerçeve iteratif yöntemle boyutlandırılmıştır. Çerçeveler önce Elastik Hesap Yöntemi ile, daha sonrada gruplarının en ekonomikleri Plastik Hesap Yöntemi ile yeniden boyutlan dırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the effect of eccentricities for N and K type bracing systems on the frame design is investigated. An iterative analysis is carried out in member design for eleven braced and one unbraced reference frame. In the first part of the study each braced frame, is de signed using the allowable Stress Method and then, one frame from each group ( Concentric, Eccentric K and N) is selected as having the least weight. Further reduction in weight is achieved by the Plastic Design and the results are evaluated