Consolidation theory and comparative evaluation of vertical drains
  1. Tez No: 15759
  2. Yazar: S.ÖZKAN KASIMOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET KONSOLİDASYON TEORİSİ VE DÜŞEY DRENLERİN KARŞILAŞTIRMALI DEĞERLENDİRMESİ Konsolidasyonuna yol açan zemin içerisinde düşey ve yanal yönlerdeki su akışına ait mevcut teoriler kapsamlı bir şekilde sunulmuştur. Konsolidasyonu hızlandırmak amacıyla uygulanan düşey drenler incelenmiştir. Konsolidasyon teorisinin temel diferansiyel denklemlerinin nümerik formülasyonu verilmiş ve bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu program analitik çözümü olamayan kısmi- penetrasyon dren problemini de çözebilmektedir. Türkiye'nin güneyinde halihazırda inşaat aşamasında olan TAG otoyolundan elde edilen sonuçlar kullanılarak kum drenler ve şerit sentetik drenler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONSOLIDATION THEORY AND COMPARATIVE EVALUATION OF VERTICAL DRAINS After a comprehensive presentation of the so far developed theories of vertical and radial flow of water within soil leading to consolidation, vertical drains which are used to accelerate the consolidation process are presented. Numerical formulation of fundamental differential equations of consolidation is presented and a computer program is developed. The program is also capable of solving partially- penetrating drain problem for which no analytical solution presently exists. Sand drains and band-shaped PV drains are comparatively evaluated based on a case study result taken from TAG Motorway presently under construction in south of Turkey.