An Evaluation of the methods of plate bending and stability analysis
- Tez No: 15760
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada çeşitli yükler altındaki ince bir plağın davranışı Levinson'un geliştirdiği bir yöntemle çözülmüştür. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç, klasik plak teorilerinde dikkate alınmayan, plak kesitlerinin çarpılmasından ve yanal kayma deformasyonlanndan kaynaklanan etkilerin gösterilmesidir. Her iki yöntemin sonuçlarını karşılaştırmak için, eğilme problemiyle ilgili çözümler, kenarları basit mesnetli, değişik yükler altındaki plaklara uygulanmıştır. Basit mesnetli plaklar, sonlu elemanlar yöntemiyle de çözülmüş ve sonuçlar klasik plak teorilerinin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Stabilite koşulu için, çeşitli sınır şartlarına sahip plaklar yukarıda bahsedilen yöntemlerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, responses of thin plates under various loading conditions are investigated by means of a method proposed by Levinson. The object of this study is to reveal the effects of cross-sectional warping and transverse shear deformations, which are not taken into consideration in the classical theory of plate bending and plate buckling solutions based on Kirchoffs plate. In order to compare the results of the two methods, the plate bending solutions are applied to simply supported plates subjected to various loading conditions. The simply supported plates are also solved with the finite elements method, and the results are compared with the outcome of the conventional theory. For the stability criteria, plates having various boundary conditions are investigated with the previous methods and their results are compared.