Metal destekli porselen kuronlarda glazürün renk üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of glazing procedures on the color of metal ceramic crowns
- Tez No: 157610
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA USER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Restoratif dişhekimliğinin amaçlarından biri de kaybedilen doğal diş estetiğinin hastaya yeniden kazandırılmasıdır. Porselen, değişik renk tonlarında üretilebilmesi ve translusentlik özelliğinin olması nedeniyle estetik yönden tercih edilen bir materyaldir. Porselenin dış yüzeyini oluşturan glazür tabakasının, porselenin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin değerlendirilmesinde önemi büyüktür. Glazür tabakasının porselenin rengi üzerine büyük oranda etkisi vardır. Bu amaçla; kullanılan metal alaşımının, seçilen porselen renginin ve uygulanan glazür yöntemlerinin porselenin rengini etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Kıymetli ve kıymetsiz metal alaşımı kullanılarak hazırlanmış metal alt yapılı örnekler üzerine iki farklı renkte porselen pişirilmiş ve üç farklı yöntem ile glazür uygulanmıştır. Ayrıca hastalara aynı şekilde metal destekli porselen kuronlar yapılmıştır. Glazür uygulamasından önce belirlenen renk değerleri glazür uygulamasından sonra belirlenen renk değerleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın bulguları ve istatistiksel analizler sonucunda; hazırlanan örneklerde kullanılan metal alaşımına, seçilen renge ve uygulanan glazür yöntemine bağlı olarak glazürün porselenin rengini etkilediği sonucuna varılmıştır. Yapılan metal destekli porselen97 kuronlarda glazür uygulamasından sonra oluşan renk değişikliği önemli bulunmamışto. Kuronların yüzeyinin dışbükey olmasının ve üzerindeki mine tabakasının porselenin kalınlığını arttırarak glazür uygulamasından sonra rengin değişimini azalttığını düşünmekteyiz. Ayrıca kuron sayısı daha fazla olsaydı sonuç değişebilirdi. Porselen restorasyonlarda glazür tabakasının renk üzerine etkisinin değerlendirilebilmesi açısından daha kapsamlı invitro çalışmalara ve daha fazla sayıda hasta içeren klinik çalışmalara gereksinim olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
97 kuronlarda glazür uygulamasından sonra oluşan renk değişikliği önemli bulunmamıştır. Kuronların yüzeyinin dışbükey olmasının ve üzerindeki mine tabakasının porselenin kalınlığını arttırarak glazür uygulamasından sonra rengin değişimini azalttığını düşünmekteyiz. Ayrıca kuron sayısı daha fazla olsaydı sonuç değişebilirdi. Porselen restorasyonlarda glazür tabakasının renk üzerine etkisinin değerlendirilebilmesi açısından daha kapsamlı invitro çalışmalara ve daha fazla sayıda hasta içeren klinik çalışmalara gereksinim olduğu kanısındayız.99 the result would be different if the number of crowns were increased. We believe that there is a need for more comprehensive invitro studies and clinical studies which include more patients in order to be able to evaluate the effect of the porcelain layer on the color in porcelain restorations.