Obstrüktif uyku apnesinin tedavisinde prostodontik uygulamalar
Prosthodontic applications for obstructive sleep apnea treatment
  1. Tez No: 157611
  2. Yazar: HÜSEYİN KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR ÇÖTERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Obstrüktif uyku apnesi (OSA) yaygın ve kronik bîr uyku ve solunum bozukluğudur, Pulmoner ve kardiyovasküier problemlerin neden olduğu patolojik bir uykuiuluk olarak kendini gösterir. OSA, üst hava yollanmn tekrarlayan biçimde tam veya kısmi olarak tıkanması olarak belirtilir- HoHaîYia, apne ve hipoapneyi içeren bulgular iîe birlikte uyku sırasında gelişir, Dental apareyler horlama ve OSA'nın kontrolünde yardımcı olarak kullanılırlar. OSA ve/veya horlama hastalarının 2 yıl izlenmesi esasına dayalı bu retrospektif çalışmada, mandibuiayı antcriora pozisyoniandıran bîr protez (Mandihular Anteriorpositioner Splint: MAS) kullanılmıştır. Reziduel solunum kesilme indeksi (Respiratory Disturbancc Index/Apnea Hypoapnea Index: RDÎ/AHI), apne indeksi (Apnea Index: Al), hipoapne indeksi (Hypoapnea Index: Hl) ve minumum oksijen satıırasyonımdaki (minumum oxygen saturation: min. SaO;) değişiklikler; subjeklif iyileşme hissi, Tenıporanıandibuler Eklem (TME) üzerindeki kornptîkasyoolar, genioglossus ve tnassaîcr kaslarının aktiviteleri ve birkaç sefalornetrik parametredeki değişiklikler değerlendirildi. RD1, Al, HT, min SaO^ tüm gecelik polisomnografîk (PSG) ölçümlere dayandınkiı, iyileşme hissi Epvvorth uykuiuluk ölçeği (Epwort Sleepiness Scale: ESS) île değerlendirildi. TME komplikasyonian manyetik rezonans görüntüleme (Magnetic Resonance Fmagiııg: MRI) ve T-Ielkimo indeksi (Idelkimo's Indes: Hl) ile değerlendirildi. Her iki kas aktivasyonlan EMG uygulamalannı kabul eden 20 hastada ölçüldü. Tüm hastalar RDÎ, AT, Hl'larda net bir azalma ve min. SaOj'da net bîr artmagösterdi. Hastaların hiçbirisi aparey kullanımından sonra MRI ve HJ'lara göre kalıcı TiVf'E ağrı problemlerinden şikayet bildirmedi. 70 hasta 24 ay boyunca başarılı olarak MAS'ı kullandı ve tedavi kontrolleri hala devanı ediliyor. Hastalar ESS 'e göre %92 oranında bîr iyileşme rapor etti. MAS genigiossus ve massater kas aktiviteieri ii/erinde çok etkili görüldü. Zaman içinde PAS arttı ve MP-Ii azaldı. MAS'ın USA ve/veya horiarnavî tedavi etmek için eıkiii ve alternatif bir nıetod olduğu sonucıma vanldî.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROSTHODONTIC APPLICATIONS FOR OBSTRUCTIVE SLEEP APNEA TREATMENT Obstructive Sleep Apnea (OSA), is a common, chronic disorder of sleep and breathing, it may present itself as pathological sleepiness with respiratory and/or cardiovascular complications. OSA is related to repetitive partial or complete upper airway obstruction. It develops during sleep with manifestations that include snoring, apnea and hypopnea. Intraoral devices have been used to help manage snoring and obstructive sleep apnea, or OSA. In this retrospective study with 2 years follow up, a Mandibular Anteriorpositioner Splint (MAS) was used on OSA and/or snoring patients. The changes in the Respiratory Disturbance Index (RDI), Apnea Index (AI), Hypoapnea Index (HI) and minumum oxygen saturation (min. SaO:); subjective improvement emotion, the complications on Temporomandibular Joint (TMJ), activities of genioglossal and masseter muscles and variations on a few cephalometric parameters were evaluated. The RDI, AI, HI, min Sa02 was based on all-night Polysomnography (PSG) measurements. Emotional improvement was rated with the Epwort Sleepiness Scale (ESS). TMJ complications were evaluated with Magnetic Resonance Imaging (MRI) and Heikimo's Index (HI). Both muscle activations were measured on 20 patients who agreed EMG applications. All subjects showed a clear decrease in the RDI, AI, HI and increase in min. SaO:. None of the subjects complained from persistent TMJ pain problems according to HI and MRI after using the device. Seventy subjects had used the MAS successfully throughout 24 months and their treatment controls are still being continued. The subjectsrepnrtcd an improvement by 92% according to ESS. MAS was seen so cffcctive on gcrıiogiossal and masseter muscle activities. PAS was increased and MP-H was redııced in time. [f was cnııcluded that MAS is a effcctive and alternativc nıcthod to ircat OSA and snoring.