Dental implantların farklı yüzey özelliklerinin osseointegrasyona olan etkilerinin osteoblast hücre kültürü ile değerlendirilmesi
The effects of dental implant surface topographies on osseointegration in osteoblast cell culture
- Tez No: 157650
- Danışmanlar: PROF.DR. BEDRİ BEYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
VII. ÖZET implant yüzey topografisinin, kemik- implant bağlantısını etkilediği düşünülmektedir. Ancak dental implantolojide implant yüzey özelliklerinin seçiminde çok az klinik rehber mevcuttur. Bu çalışmada farklı yüzey özelliklerine sahip implantların insan osteoblast hücre kültüründe osseointegrasyon özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada üç farklı yüzey özelliği olan implantlardan 2,5 mm(en) x 2,5 mm(boy) x 2,5 mm(yükseklik) ebatlarında 10 'ar tane olmak üzere toplam 30 örnek hazırlandı. İnsan mandibulasından alınan kemik dokusundan osteoblast kültürü üretildi, implant örnekler kültür içine yerleştirildi ve 28 gün boyunca oluşan tüm değişimler ışık mikroskobuyla gözlendi ve fotoğrafları alındı. Örneklerin etrafında yedinci günden itibaren osteojenik faaliyetlerin başladığı gözlendi. Örneklerin etrafında osteoblastların ekstraselüler matriks oluşturduğu saptandı. Örneklere en fazla hücre tutunmasının TPS kaplı yüzeylerde olduğu bulundu. TPS kaplı yüzey özelliklerine sahip implantların daha fazla kemik-implant teması sağlaması nedeniyle bu yüzeylere sahip implantların klinik uygulamalarda daha fazla tercih edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. 83
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY The Effects of Dental Implant Surface Topographies on Osseointegration in Osteoblast Cell Culture There is general agreement that implant surface topography affects bone - to - implant contact. However, no clinical consensus exists on the choice of proper surface topography. The aim of this study was to evaluate osteoblast cell attachment on implant surfaces with varying surface properties. In this study, samples(2.5 mm width x 2.5 mm length x 2.5 mm height) were cut from implants which have three different surface properties( 1. Machined, 2. Sand blasted and acit etched (SLA), 3. Titanium plasma spray coated (TPS coated) ). Each surface groups were formed with 10 samples. After that, human osteoblast-like cells were seeded and cultured on the sample surfaces for up to 28 days. The cells' behavior was examined using phase contrast microscopy and taken photographs. Microscopic evaluations showed good spreading and attachment of osteoblasts upon the implant surfaces begin at 7th day. The extracellular matrix formation were observed on the implant samples. We noticed the most attachment were realize on TPS coated surface groups. The results of this work indicated that TPS coated surfaces offered better cell attachment and proliferation than the other surfaces studied. This study have shown that osteoblasts are sensitive to surface properties. 84