Tip II diyabetli ve obez bireylerin periodontal durumları, nötrofil fonksiyonları ve dişeti oluğu sıvısı laktat dehidrogenaz ve aspartat aminotransferaz aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of periodontal status, neutrophil functions, and lactate dehydrogenase and aspartate aminotransferase activities in type II diabetes mellitus and obese patients
- Tez No: 157649
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL MARAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu araştırmada Tip II diyabet ve obez kronik periodontitis hastalarında nötrofıl fonksiyonlarının, dişeti cebi sıvısı DOS LDH ve AST enzim aktivitelerinin ve periodontal durumun değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla tamamı kronik periodontitis hastası olan 38 bireyden 4 grup oluşturuldu: l)Tip II DM'li obez bireyler (n:8), 2)Tip II DM'li bireyler (n:12), 3)Obez bireyler (n:8), 4) Sistemik olarak sağlıklı kronik periodontitisli bireyler (n:ll). Hastalardan periodontal durumun değerlendirilmesi amacıyla SCD, OCD, PI, GI, ölçümleri ve panoramik filmler alındı. Tip II DM teşhisi için AKŞ ve HbAlc ölçümleri, obezitenin teşhisinde ise BMI kullanıldı. Nötrofıl fonksiyonlarından kemotaksis agar-altı yöntemi ile fagositoz ve hücre içi öldürme ise C. albicans kullanılarak belirlendi. LDH ve AST enzim aktivitelerinin değerlendirilmesinde spektrofotometrik yöntem kullanıldı. Kan ve cep sıvısı örnekleri bireylerden sabah 8:30-9:30 saatleri arasında alındı. Verilerin istatistiksel analizinde ANOVA ve Tukey testleri kullanıldı. Sonuçta Tip II DM-Obez ve Tip II DM gruplarına ait kemotaksis değerleri kontrol grubundan istatistiksel olarak düşük çıktı. Aynı gruplara ait tüm ağız cep derinliği ölçümleri ise kontrol grubundan istatistiksel olarak yüksek bulundu. LDH ve AST enzim aktiviteleri ve fagositoz ve hücre içi öldürme kapasiteleri gruplar arasında farklılık göstermedi. 43Sonuç olarak, mevcut çalışmanın sınırlan içinde; tip II DM hastalarında kemotaksis defektlerinin görüldüğü, ancak fagositoz ve hücre içi defektinin bu hastalarda görülmediği, kemotaksis defektinin tek başına SCD üzerine anlamlı etkisinin olabileceği, ancak GI değerleri üzerinde etki gösteremediği, obezitenin ise hiçbir parametre üzerine etkisinin bulunamadığı ve LDH ve AST enzim aktivitelerinin gruplar arasında farklılık göstermediği söylenebilir. 44
Özet (Çeviri)
Evaluation of Periodontal Status, Neutrophil Functions, and Lactate Dehydrogenase and Aspartate Aminotransferase Activities in Type II Diabetes Mellitus and Obese Patients SUMMARY The aim of this study was to evaluate the neutrophil functions, gingival crevicular fluid LDH and AST activities, and periodontal status of chronic periodontitis patients with Type II DM and obesity. For this reason 4 groups were performed from 38 patients: l)Type II DM and obese patients(8), 2)Tip II DM patients(12), 3)Obese patients(8), 4) Chronic periodontitis patients without any systemic disease(ll). Periodontal status were diagnosed using full mouth pocket depth, sampling sites pocket depth, PI, GI, measurements and panoramic radiographs. Feasting blood glucose and HbAic values were used for DM diagnosis, and BMI index for obesity. Chemotaxis measurements were done by under-agarose technique and phagocytosis and inter-cellular killing were done using C. albicans. LDH and AST enzyme activities were evaluated by spectrophotometric system. Blood and GCF samples were collected between 8:30- 9:30 A.M. Anova ve Tukey tests were used for statistical analysis. As a result Type II DM-Obese and Type II DM groups had lower chemotaxis values than control group. A converse relation was found in full mouth pocket depth 45measurements. LDH and AST enzyme activities and phagocytosis values did not show any statistical relation. As a result, in the limits of this study it can be said that, chemotaxis defects were found in Type II DM patients, however no phagocytosis or inter-cellular killing defects were found in this patient group, chemotaxis defects can effect full mouth probing depth values but do not effect GI values, and obesity has no effect on any parameter and LDH and AST enzyme activities showed no difference between groups. 46