Farklı yöntemlerle pürüzlendirilmiş diş yüzeylerine yapıştırılan tüm seramik materyallerinin bağ dayanımlarının araştırılması
- Tez No: 157651
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL ÖZPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
168 BÖLÜM VI ÖZET Günümüz dişhekimliğinde, dişlerde, destek dokularda ve komşu yapılardaki eksiklik ya da kayıpların yapay malzemeler ile estetik bir şekilde restorasyonu büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle estetik ve biyolojik özellikleri yüksek olan tüm seramik sistemler popülerlik kazanmıştır. Tüm seramik malzemelerden hazırlanan restorasyonların yapıştırılmasında konvansiyonel ve sıklıkla da adeziv tekniklerden yararlanılmaktadır. Adeziv teknikler ile diş dokuları ve restorasyonlar arasında kimyasal ve fiziksel bağlanma sağlanarak invaziv olmayan restorasyon teknikleri uygulanabilmektedir. Tüm seramiklerin adeziv tekniklerle yapıştırılmasındaki önemli aşamalardan olan asit ile pürüzîendirmenin, mine ve dentin dokularına olan bağ dayanımını arttırdığı gösterilmiştir. Birçok avantajı olan asit ile pürüzlendirme işleminin bazı dezavantajlarını bildiren araştırmacılar, pürüzlendirme için 90'lı yıllardan itibaren kullanılmaya başlanan, çevre dokulara zarar vermemeleri ve konvansiyonel dönen aletlere bir alternatif olması nedeniyle Erbium lazerleri önermektedirler. Fosforik asit, Er:YAG lazer ve asit+lazer ile pürüzlendirilmiş mine ve dentin dokularının SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ile incelenmesi ve bu dokulara yapıştırılan tüm seramik restoratif malzemenin makaslama bağ dayanımının değerlendirilmesini amaçladığımız bu çalışma ön ve ana çalışma olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. ön ve ana çalışma sonuçları, diş sert dokularının asit ile pürüzlendirilmesinin bağ dayanımını arttırdığını; lazer ile pürüzlendirme işlemlerinde düşük enerji seviyelerinin169 kullanılabileceğini; lazer ile asidin kombine uygulanmasının ise yüksek bağ dayanımı sağladığını işaret etmektedir Bu in-vitro çalışmanın sonucunda Er:YAG lazerlerin pürüzlendirme işlemleri için asit ve/veya asitsiz olarak güvenle kullanılabileceği ifade edilebilir. Günümüzde kullanılan farklı restoratif materyaller ve diş dokularına olan bağlanma dayanımlarını arttıran yöntemler üzerine daha kapsamlı çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
170 ABSTRACT The esthetic restoration of teeth, supporting tissues and adjacent structures by artificial materials is of great importance in today's dentistry. Therefore highly esthetic and biocompatible all-ceramic systems have become popular. Adhesive methods as well as conventional technique are being frequently used for the luting of restorations made of all-ceramic materials. Since adhesive technique provides both chemical and physical bonding between tooth structure and restorations, non-invasive restorations can be applied. It has been shown that one of the most important steps in adhesive luting of all-ceramics-acid etching- increased the bond strength both to enamel and dentin. Researchers reporting the disadvantages of advantegous acid etching have proposed the use of Erbium lasers which are in the market since 90's, since they do not cause any harm to the surrounding structures and present an alternative to conventional rotary instruments. The present study consisted of preliminary and main parts with the aim of evaluating phosphoric acid etched, EnYAG lased and acid+lased enamel and dentin by SEM and determining the shear bond strength of all-ceramic materials luted to above groups. The results of the preliminary and main studies revealed that acid etching of dental hard tissues increased shear bond strength; low energy levels of laser could be used for laser etching and combined laser and acid etching provided a higher bond strength.171 Within the limitations of this in vitro study, it can be concluded that Er:YAG lasers could be safely used for the etching procedures with and/or without acid. Further studies concerning the increase of bond strength to currently used different restorative materials and dental hard tissues are required.